Léčivá síla humoru

Terapie

 

 Kalendář v mém počítači mě dnes naučil něco nového… Psalo se tam: „Radostné srdce hojí rány.“ (král Šalamoun, Přísloví 17:22) A je v tom velká pravda. Poté co mi zemřel syn a ještě mnoho let po narození Nickyho jsem nebyla schopná dívat se na emocionální televizní pořady. Zůstaly mi jen seriály Přátelé a Seinfeld a milovala jsem večerní talkshow Jaye Lena. Měla jsem zkrátka potřebu se smát. Nicky už rozumí tomu, co se v televizi děje, a proto se ho při měnění obvazů vždycky snažím alespoň jednou rozesmát. Pokud mi to jde, tak i víckrát. Snažím se o to vždycky, protože můj syn je pak mnohem spokojenější. Snad se mu naše společné chvíle líbí, ačkoli je pro něj převazování bolestivé.

Humor je léčivý v mnoha oblastech našeho života. Vtip pomáhá duši i tělu a podle vědeckých studií způsobuje ještě daleko víc! Podle nedávného výzkumu smích produkuje endorfiny, látky tlumící bolest, zvyšuje tvorbu T-lymfocytů, interferonů a imunitních proteinů globulinů, a dokonce významně snižuje hladinu kortizolů a vrací tak tělo do uvolněného stavu. Dokonce povzbuzuje váš imunitní systém! Cousins, kterému v roce 1964 diagnostikovali ochromující a extrémně bolestivý zánět organismu, řekl: „Ke svému překvapení jsem zjistil, že když se deset minut směju, až se za břicho popadám, působí to jako anestetikum a já můžu alespoň dvě hodiny nerušeně spát.“ Posléze se uzdravil a spoustu let „vyučoval smích“: přednášel o jeho významu a prospěchu v procesu uzdravování.

V této souvislosti nás patrně nepřekvapí, že první dva semifinalisté televizní show Last Comic Standing (pozn.: soutěž na vyhledávání nových komediálních talentů) měli nějaký handicap. Jeden trpěl mozkovou obrnou a druhý poruchou řeči. Oba dokázali druhé zaujmout, publikum si je zamilovalo. Dělali si legraci sami ze sebe. Nenapadá mě lepší způsob, jak se se svou situací vyrovnat. Od učitelů a jiných lidí, kteří se s Nickym pravidelně vídají, slýchávám, že Nicky má výborný smysl pro humor. Jsem za to moc ráda.

Co můžete udělat, abyste ve svém životě našli víc legrace? Když jsem hledala, čím bych Nickyho při výměně obvazů rozesmála, zjistila jsem, že legrační může být úplně všechno. Schovávejte si fotky rodiny a přátel… prostě cokoliv, nad čím se usmějete, splní účel. Jestli máte rádi vtipy, sbírejte je. Máte rádi komedie? Jděte do půjčovny a dívejte se jenom na ně. Vzpomeňte si na něco legračního nebo na nějaký trapas, který se stal vám či kamarádovi, a od srdce se zasmějte.

Svět je hodně vážný, ale nemusí být. Když pustíte humor do svého života, z vašeho dítěte vyroste veselý a optimistický člověk, který nebude vědět, co znamená „deprese“. A možná nám smích i prodlouží život.

 

Autorka: Silvia Lawniczak

Zdroj: Special Mommy Chronicles, http://www.sleepingangel.com /smc.htm, publikováno s laskavým svolením autorky, česká verze vznikla díky pomoci dobrovolníků projektu dobromysl.cz - překlad Terezie Lipová, redakce Dagmar Brejlová
Související články

Sklíčenost
Trpí-li naše dítě chorobou, která může kdykoliv ukončit jeho život, nutně přicházejí období, kdy v nás jeho stav vyvolá sklíčenost. Co to znamená? Jak se s tím vyrovnáme? Můžeme něco udělat? celý článek

Kvalita života
Věřím, že existuje mnoho a mnoho věcí, jež mohou rodiče udělat pro zlepšení kvality života svého dítěte. celý článek

Lekce lásky
Novopečení rodiče dítěte s postižením často pochybují, jak budou schopni milovat dítě, které se odlišuje od takového dokonalého snu. Ale čas a naše děti nás naučí skutečnému významu lásky. celý článek