Rodina - Rodině


 

 Jste v situaci, že vám právě sdělili: Vaše děťátko má chromozomální vadu, jeden chromozom navíc, Downův syndrom….. ? Zkrátka dozvěděli jste se, že jeden malý chromozom s číslem 21vám zbořil svět? Nevíte si rady, co dál? Jak budete žít? Máte si dítě nechat nebo volit ústavní péči? Vrátíte se do práce nebo budete muset celý den jen pečovat o své dítě a vlastně nevíte jak? Opustíte své zájmy? Jak to ponese váš partner, partnerka, dědeček, babička, sourozenci, přátelé a známí?

Máme pro vás nabídku, spojte se s rodinou ve svém okolí, která stála před pár lety na začátku stejné cesty jako vy nyní. Taky nevěděli co je čeká, cesta dál se jim zdála tajemná, nebezpečná, plná nepředstavitelných překážek a dobrodružství, ale dnes po ní jdou. Zjistili, že překážky které nejde přeskočit se jim podařilo podlézt a jsou ochotni se s vámi podělit o svou životní zkušenost. Rádi vám řeknou jak to zvládli, možná vám poradí jak sdělovat svému okolí, že vaše dítě bude vyžadovat zvláštní péči, někdy i trochu jiný přístup, ale je to stále vaše milované dítě. Taky vám poradí kam se ve vašem regionu obrátit, kde hledat odborníky, budou vědět na jakou podporu máte nárok. Pokud budete chtít seznámí vás se skupinou lidí, kteří se rozhodli, že jeden malý chromozom jim nezničí život. Jak najít tu správnou rodinu?

 Stačí si na webu http://www.downsyndrom.cz/ najít aktuální seznam rodin zapojených do projektu, podle místa bydliště najít kdo je k vám nejblíž, i když to není podmínkou. Můžete se obrátit na kohokoliv z nás, rádi se vám budeme věnovat, zažili jsme před lety stejné pocity, jaké právě teď prožíváte vy a chápeme vás. Záleží jen na vás a vaší vybrané rodině jak se domluvíte, můžete si jen mailovat, telefonovat, nebo se setkat osobně. Využijte nabídky komunikovat i s otcem, babičkou, dědečkem, sourozenci… Každý by si měl najít svého partnera pokud o to bude stát. Víme, že pohled maminky se někdy může dost lišit od pohledu tatínka, a co teprve babičky a dědečkové.

Vedoucí tohoto projektu je Ing. Monika Melzerová. S připomínkami, stížnostmi a náměty se obracejte na mail: melzerova.monika@centrum.cz

 

Zdroj: Klub rodičů a přátel dětí s Downovým syndromem

 
Materiály na serveru Dobromysl.cz jsou pouze obecného informačního a vzdělávacího charakteru.
Jejich případné využití je třeba vždy konzultovat s lékařem a je ve vaší plné odpovědnosti.
Tento server byl vytvořen za finančního přispění Evropských strukturálních fondů.
Názory zde prezentované vyjadřují postoje dodavatelů obsahu, a proto nemohou být v žádném případě považovány za oficiální postoj Evropské unie.
Dobromysl.cz, ISSN 1214-2107, Copyright (c) 2002 - 2013
MÁME OTEVŘENO? o.s. a dodavatelé obsahu
příspěvky, dotazy, spolupráce: redakce@dobromysl.cz