Jak co nejlépe zacházet s vašimi penězi I.

Zájmy

 

ÚVOD

Starat se sám o sebe obnáší spoustu věcí. Dobře jíst, pravidelně cvičit a také správně rozhodovat o svém času a penězích. Nic z toho není jednoduché. Ale zacházení s penězi může být obzvláště obtížné.

Placení účtů a správná rozhodnutí o penězích jsou složité úkoly pro všechny z nás. Každý bojuje s otázkami týkajícími se peněz. Jak s penězi vystačit celý měsíc? Jak ušetřit? Proč je můj účet za telefon 2 000 Kč?

Následující text by vám měl pomoci při hledání odpovědí na tyto otázky i na mnohé další týkající se bank, bankovních účtů, placení účtů, spoření a upozorní vás také na skrytá nebezpečí.

 

CO MŮŽU UDĚLAT SE SVÝMI PENĚZI?

Peníze můžete získat z různých zdrojů, příkladem jsou práce, důchod, podpora od rodičů. Co ale s těmito penězi děláte, když je dostanete? Jak platíte účty?

Někteří lidé si schovávají své peníze v hotovosti na bezpečném místě doma. Klára si dlouhá léta schovávala své peníze v krabičce, kterou měla v zásuvce šatníku. Když se jednoho dne vrátila domů z práce, otevřela zásuvku a zjistila, že peníze tam nejsou. Někdo ji okradl! Ještě ten den si Klára otevřela svůj první účet v bance. Už si nechtěla schovávat peníze doma.

Co tedy můžete s penězi udělat?

 

Účet v bance

Mnoho lidí si své peníze ukládá do banky. Jedná se o bezpečný způsob uložení peněz. Před volbou banky je užitečné zjistit si, kde má banka nejbližší pobočku, jaká je úroková sazba (vysvětlení ve „Slovníčku pojmů“) a jak vysoké jsou poplatky (za vedení účtu, příchozí a odchozí platby apod.).

Nejprve si zodpovězte tyto otázky:

1. Je banka blízko od místa, kde bydlím/pracuji/nakupuji?

Pokuste se najít takovou banku, která bude blízko vašemu bydlišti nebo pracovišti. Bude to pak pro vás snazší, budete-li mít nějaké dotazy, nebo si budete chtít uložit či vybrat peníze.

2. Jaké jsou poplatky za založení účtu?

České banky si zpravidla neúčtují poplatek za založení účtu pro jednotlivce, je však nutno vložit počáteční vklad, přibližně 200 až 300 Kč. Není-li vám cokoli jasné, zeptejte se, máte na to plné právo. Nepodepisujte nic, čemu nerozumíte.

3. Jaké jsou další poplatky?

Je možné, že najdete banku, která nabízí účet zdarma. Je ale pravděpodobné, že si banka pak bude účtovat poplatky za jiné věci, například za výpis z účtu nebo výběr z bankomatu. Požádejte o pomoc blízkou osobu, aby vám pomohla objasnit veškeré položky, které budete v bance platit.

 

SLOVNÍČEK POJMŮ

Při komunikaci s bankou je třeba znát význam alespoň několika základních pojmů:

Vklad – peníze, které si uložíte do banky.

Výběr – peníze, které si z banky vyberete.

Úrok/úroková sazba – banka vám za vložené peníze bude pravidelně dávat odměnu (peníze), které se říká úrok. Výška úroku závisí především na tom, kolik peněz budete mít v bance uloženo. Čím více peněz budete v bance mít, tím více peněz vám také banka bude dávat. Pokud si naopak od banky půjčíte peníze (abyste si mohli něco koupit), budete za to bance muset zaplatit. I tomuto poplatku se říká úrok.

Půjčka – půjčíte-li si od banky peníze, musíte je po částkách vracet. Za půjčení peněz dále musíte platit úrok. Veškeré splátky je nutno hradit přesně a včas, v předem stanoveném termínu.

Zůstatek – celkové množství peněz, které máte uložené v bance.

Minimální zůstatek – nejnižší množství peněz, které musíte mít vždy na účtu.

Nedostatečný zůstatek – na účtu není dostatek peněz. Banka vás za to může pokutovat.

Výpis z účtu – každý měsíc vám banka bude posílat dopis, který se jmenuje „výpis z účtu“. Zde je zapsáno, kolik peněz jste za uplynulý měsíc na účet vložili a kolik peněz jste si z něj vybrali. Na výpisu z účtu jsou uváděny také poplatky, které si banka účtuje za služby.

 

RŮZNÉ TYPY ÚČTŮ

 

Spořicí účet

Spořicí účet je jako pokladnička, do níž si bezpečně ukládáte peníze. Banka vám navíc bude platit za to, že si své peníze necháváte právě u ní. Peníze vám na tomto účtu vydělávají, získáváte z nich již zmíněný úrok. Nevolte takový spořicí účet, kde jsou peníze časově vázané, chcete-li s nimi nakládat podle potřeby (časově vázané jsou například na stavebním spoření).

Jak vydělávají peníze na spořicím účtu?

Banka vám bude za vložené peníze platit úrok. Jeho výše se liší, ale jednoduše řečeno platí, že čím více peněz na účtu budete mít, tím více peněz vám banka bude platit. Řekněme, že na svém spořicím účtu máte 3 000 Kč a úrok je 1 %. Na konci roku tedy na účtu budete mít 3 030 Kč (své původní 3 000 Kč a 30 Kč od banky jako úrok). Snažte si pravidelně (nejlépe každý měsíc) na účet uložit určitou částku, přestože bude malá (například 200 Kč). Uvidíte, jak vám peníze na účtu narůstají.

Další výhody spořicího účtu:

Spořicí účet vám pomůže, pokud nastane nějaká nepředvídatelná událost. Například vám přestane odtékat dřez v kuchyni a vy budete muset zaplatit instalatéra, aby jej opravil. Nebo vám onemocní pes a budete potřebovat zaplatit veterináři.

Spořicí účet vám pomůže ušetřit na něco, co si přejete, třeba televizi nebo počítač.

Na spořicím účtu jsou peníze v bezpečí a banka vám platí úrok za to, že si je tam necháváte uložené.

 

TIPY, JAK SPOŘIT

Každý den si odložte dvacetikorunu společně se zbylými drobnými z peněženky do kasičky. Na konci měsíce tam budete mít 600 Kč či více. Tyto peníze si uložte do banky.

Dostanete-li nějaké peníze jako dárek, uložte si je do banky, neutrácejte je.

 

Běžný účet

Běžný účet je bezpečný způsob pro ukládání peněz, které potřebujete na placení účtů a dalších výdajů. K běžným účtům je vydávána platební karta, kterou můžete používat při placení v obchodech (neplatíte pak penězi, nýbrž kartou a příslušná částka vám je stržena z účtu v bance). Kartou také můžete vybírat peníze v bankomatech. Z běžného účtu můžete platit veškeré účty, například za telefon, nájem, elektřinu a podobně.

I za uložení peněz na běžném účtu vám banka bude platit úroky, ale ty jsou v tomto případě velmi nízké.

Budete-li v obchodech platit platební kartou, či si vybírat peníze z bankomatu, je nutné sledovat, kolik peněz vám na účtu zbývá. Budete-li kartou platit, přestože na účtu nebudete mít dostatečný zůstatek (znamená to, že utratíte víc, než kolik peněz skutečně máte), banka vám naúčtuje pokutu.

Každá platební karta má své identifikační číslo (PIN). Toto číslo je tajné a zadává se při výběru peněz z bankomatu. U některých platebních karet je nutné číslo zadávat i při placení v obchodech. Toto identifikační číslo si dobře zapamatujte, či si ho uložte na bezpečném místě. Nikdy jej však neukládejte v bezprostřední blízkosti platební karty. Pokud vám totiž někdo zcizí platební kartu a současně identifikační číslo, může bez jakýchkoli problémů z vašeho účtu vybírat peníze a platit v obchodech.

 

UŽITEČNÉ RADY:

Máte-li platební kartu, mějte ji bezpečně uloženou. Pokud zjistíte, že jste ji ztratili, okamžitě zatelefonujte do banky a kartu zablokujte − to znamená, že ji nikdo nebude moci používat.

Za výběr z bankomatu účtují banky poplatky, zpravidla v rozsahu pěti až patnácti korun. Vybíráte-li z bankomatu, který nepatří vaší bance, poplatek za výběr se pohybuje ve výši několika desítek korun. Přesnou výši poplatků a umístění bankomatů banky si zjistěte přímo v bance.

 

 

Zdroj: zpracováno s využitím brožury Make the most of your Money (s laskavým svolením The Arc of the United States), text vznikl díky pomoci dobrovolníků projektu Dobromysl.cz - překlad a redakční úpravy Markéta Krajníková, redakční spolupráce a korektury Dagmar Brejlová


Související články

Jak co nejlépe zacházet s vašimi penězi V.
S potěšením vám po kratší odmlce přinášíme další pokračování našeho seriálu o financích: tentokrát o různých typech půjček a smluv, které mohou být lákavé, ale vyžadují naší opatrnost. celý článek

Jak co nejlépe zacházet s vašimi penězi IV.
Peníze chceme, abychom se měli dobře. Snadno se ale můžeme dostat do finančních problémů, právě když se máme dobře. Další díl manuálu, tentokráte o opatrnosti... celý článek

Jak co nejlépe zacházet s vašimi penězi III.
Tentokráte o placení složenek, o utrácení a o tom, jak co nejlépe využít každou korunu.. celý článek

Jak co nejlépe zacházet s vašimi penězi II.
V druhé části našeho materiálu o financích přinášíme pracovní list, který pomůže udělat si přehled o měsíčních příjmech a výdajích. celý článek

Pomocník ze Šluknova aneb Jak na to...
Materiál vydaný agenturou Pondělí přináší lidem se znevýhodněním rady jak zvládnout každodenní činnosti i krizové situace (.pdf) celý článek