Jak co nejlépe zacházet s vašimi penězi III.

Zájmy

V určitou chvíli se každý z nás musí naučit zacházet s penězi. Zpočátku všichni děláme chyby...

 

Platba účtů

Platit musíme nájemné, hypotéku, poplatky za elektřinu, plyn, topení, telefon a jiné. Nebudete-li platit účty, případně je nebudete platit včas, banka ve vás ztratí důvěru. Bude se bát, že ani příště nezaplatíte. Mohou vám tak vzniknout problémy, až si budete chtít koupit něco dražšího. Pokud vám banka totiž nebude důvěřovat, nemusíte od ní dostat půjčku.

Banka ve vás bude mít důvěru, pokud své účty budete platit každý měsíc včas. Někdy se ale může stát, že účet zapomenete zaplatit. Například když náhle onemocníte.

Každý účet musí být zaplacen do určitého data, toto datum se nazývá datum splatnosti. Pokud jednou nebo dvakrát zaplatíte pozdě, můžete to lehce vysvětlit, budete-li si chtít koupit nějakou velkou věc jako například auto či byt. Pokud ale budete neustále platit účty pozdě, banka ve vás může ztratit důvěru. Pokud vám banka půjčí peníze, chce si být jistá, že jí peníze vrátíte. Pokud vám banka nebude věřit, peníze vám nepůjčí.

Zde je několik doporučení, jak platit účty včas:

- Veškeré účty si schovávejte na bezpečném místě, které si dobře zapamatujete.

- Kontrolujte data splatnosti – dokdy má být účet zaplacen. Datum je vždy na účtu napsáno. Na některé věci nemusíte dostat účet napsaný na papíře, například nájemné. To je nutno většinou zaplatit k prvnímu dni v měsíci.

- Účty také můžete platit automaticky ze svého účtu v bance pomocí takzvaného trvalého příkazu. Pokud si tento trvalý příkaz zadáte například pro platbu za plyn a elektřinu, částka se vám automaticky bude měsíčně z vašeho účtu strhávat, vy už nemusíte nic zařizovat. Pozor, i tyto automatické platby si pečlivě zaznamenávejte, abyste vždy měli dostatek peněz na účtu a mohli vše zaplatit.

- Pokud na nějaký čas odjedete, ujistěte se, že veškeré účty budou zaplaceny včas. Můžete požádat přítele, aby vám je vyzvedl ze schránky a poslal vám je poštou. Nebo se můžete domluvit a zaplatit své účty předem na dobu, kdy nebudete doma.

 

Hlídejte si, kolik utrácíte

Většina lidí raději peníze utrácí, než vydělává. Pokud však utratíte veškeré peníze za věci jako oblečení, CD a filmy, nebudete moct zaplatit za věci, které opravdu potřebujete. A pak budete muset více pracovat, abyste si více vydělali.

Zde je pár nápadů, jak co nejlépe využít každou korunu:

- Kupujte opravdu jen to, co potřebujete. Ptejte se sami sebe: „Opravdu toto potřebuji, nebo to jen chci?“ Možná budete překvapeni, kolik věcí nepotřebujete. Pokud vyděláte více peněz, nebo peníze ušetříte, můžete si koupit více věcí, které chcete.

- Nakupujte v levnějších obchodech, trzích a výprodejích. Všímejte si také slev v obchodních domech.

- Šetřete si peníze, abyste si mohli koupit něco většího, například televizi nebo CD přehrávač. Neberte si půjčky a zkuste nakupovat v různých obchodech, abyste mohli porovnat ceny.

- Noste si do práce svačinu/oběd.

- Napište si nákupní lístek a držte se ho. Jídlo vždy nakupujte v samoobsluhách nebo supermarketech, ne v trafikách nebo u benzinových pump. Supermarkety jsou mnohem levnější. Ušetříte i tím, že budete nakupovat značku výrobků daného obchodu a využijete-li slevových kupónů. Kupóny využívejte ale pouze v případě, že výrobek opravdu potřebujete. Nekupujte nic jen proto, že je to zlevněné. Takto peníze neušetříte.

- Nenakupujte, když máte hlad. Když máte hlad, nakoupíte víc věcí, než doopravdy potřebujete.

- Jezte doma. Máte-li kuchyň, vařte si sami. Vaření se může dokonce stát vaším koníčkem. V restauraci jezte pouze při zvláštních příležitostech.

- Knihy, časopisy a filmy si půjčujte v knihovně. Vracejte je ale včas, abyste nemuseli platit pokutu.

- Všímejte si slev a speciálních nabídek. Vstupenka do kina ve všední den může být někdy levnější než o víkendu. Restaurace často nabízejí výhodné polední menu − oběd − koupíte-li si ho v určitou hodinu.

- Sledujte účty za elektřinu, vodu a plyn. Můžete ušetřit peníze, budete-li zhasínat světla, když odejdete z místnosti, nebo snížíte-li teplotu topení, jedete-li na více dní pryč.

- Zbavte se nákladných návyků jako kouření a pití alkoholu. Utratíte-li denně 40 Kč za cigarety, za měsíc prokouříte 1200 Kč!

- Neutrácejte peníze v hracích automatech. Lidé tímto způsobem většinou peníze nevyhrávají, naopak o ně přicházejí. Pokud chcete hrát, raději zvolte stolní hru.

 

Pokud si tento list vytisknete, můžete si zde vypsat, které z předchozích nápadů by vám mohly pomoci ušetřit peníze:

1._____________________________________________________________________

2._____________________________________________________________________

3._____________________________________________________________________

4._____________________________________________________________________

 

Peněžní rezerva pro případy nouze

Zacházení s penězi zahrnuje také přípravu na případy nouze. Každý z nás by peníze raději utratil za video, DVD přehrávače nebo televize. Jak bychom pak ale zaplatili účty, přijdeme-li o práci?

Proto potřebujete peněžní rezervu pro případy nouze. Je to částka peněz na vašem spořicím účtu, kterou používáte pouze v naléhavých případech. (Koupě CD přehrávače nebo drahého jídla v restauraci NENÍ naléhavý případ.) Opravdové případy nouze jsou například ztráta zaměstnání, neočekávaná platba u lékaře, úhrada služeb veterináře nebo oprava lednice. Je tedy potřeba mít zvláštní peníze právě pro tyto případy.

Tipy:

- Snažte se, abyste si každý měsíc vyčlenili určitou částku peněz pro případy nouze. Částku ukládejte na speciální spořicí účet, kde budete mít vyšší úrok. (Pokud si peníze budete nechávat doma, bude vás to lákat utratit je.)

- Jakmile vyděláte/dostanete nějaké peníze, hned si část z nich uložte na spořicí účet pro případy nouze. Slibte si, že tyto peníze použijete pouze v případech nouze nebo při placení velkých částek. Zkuste například z každé stokoruny ušetřit 10 Kč.

 

Zde si napište, kolik peněz můžete měsíčně ušetřit pro případy nouze:

___________________________________________________________________________

 

Pokračování příště. Předchozí díly našeho seriálu o penězích najdete zde a zde.

 

Zdroj: zpracováno s využitím brožury Make the most of your Money (s laskavým svolením The Arc of the United States), text vznikl díky pomoci dobrovolníků projektu Dobromysl.cz - překlad a redakční úpravy Markéta Krajníková, redakční spolupráce a korektury Dagmar Brejlová
Související články

Jak co nejlépe zacházet s vašimi penězi V.
S potěšením vám po kratší odmlce přinášíme další pokračování našeho seriálu o financích: tentokrát o různých typech půjček a smluv, které mohou být lákavé, ale vyžadují naší opatrnost. celý článek

Jak co nejlépe zacházet s vašimi penězi IV.
Peníze chceme, abychom se měli dobře. Snadno se ale můžeme dostat do finančních problémů, právě když se máme dobře. Další díl manuálu, tentokráte o opatrnosti... celý článek

Jak co nejlépe zacházet s vašimi penězi II.
V druhé části našeho materiálu o financích přinášíme pracovní list, který pomůže udělat si přehled o měsíčních příjmech a výdajích. celý článek

Jak co nejlépe zacházet s vašimi penězi I.
aneb Naučte se dobře utrácet i spořit! První z nově připravené série článků pro uživatele zaměřené na samostatnost v oblastí financí. celý článek