Jak Pavel hledal práci

Práce

 

Pavel se narodil před 20 lety v Praze. Chodil do školy tehdy nazývané zvláštní, ale podařilo se mu absolvovat kurz, kterým si doplnil základní vzdělání. Pak začal studovat na odborném učilišti - vybral si obor pomocné kuchařské práce. Během školy získal praxi v kuchyni školní jídelny, po vyučení ale zaměstnání nenašel. S pomocí rodičů se zaregistroval na úřadu práce, snažil se s bratrem i s rodiči hledat inzeráty na internetu a v telefonním seznamu - restaurace nebo školní jídelny, kde by ho mohli zaměstnat. Na úřadu práce mu doporučili pomoc agentury podporovaného zaměstnávání. Pavel se tam šel s rodiči podívat a po chvíli přemýšlení se zaregistroval. Nebyl si sice jistý, jestli chce a zvládne v kuchyni opravdu pracovat, chtěl ale chodit do zaměstnání jako jeho rodiče a starší bratr.

Do agentury PZ chodil jednou týdně na hodinovou konzultaci, jinak trávil většinu času doma. Pomalu si začal zvykat na dny, ve kterých se vlastně nic nemusí - nevadí, že ráno vstane později, protože už nemusí být v osm hodin ve škole, nic se nestane, když se bude celé odpoledne dívat na televizi, protože den vlastně nemá, kromě úklidu a mytí nádobí, čím zaplnit... Postupně se setkával s čím dál menším počtem lidí. Kamarádi a spolužáci ze školy našli zaměstnání a neměli na Pavla čas a on sám si s nimi najednou neměl co říci.

Pak se Pavel v agentuře podporovaného zaměstnávání doslechl o Dílnách tvořivosti. Nejdříve si myslel, že v Dílnách najde práci. Dozvěděl se ale, že se jedná o přípravu na práci - program určený lidem s různým zdravotním postižením, kteří chtějí být samostatnější, získat představu o svých schopnostech, zdokonalit se v soběstačnosti a pracovních dovednostech nebo najít zaměstnání. To Pavlovi i jeho rodičům vyhovovalo. Pavel se těšil, že se dostane mezi lidi, něco se naučí a bude mít náplň dne, líbilo se mu i prostředí pražského Vyšehradu.

Začal třikrát týdně chodit do sociálně terapeutické dílny. Vyzkoušel si, jak dokáže být při práci vytrvalý a soustředěný, zda mu nedělá problém požádat o pomoc nebo spolupracovat s ostatními, naučil se plnit pracovní povinnosti a sám zhodnotit, jak práci zvládl. Oceňoval, že se mohl věnovat různorodým činnostem - tkaní, keramice, práci na zahradě i pomocné kancelářské práci. Při diskusích ve skupině asistentek a ostatních klientů Pavla nejvíce zajímala témata týkající se samostatného života, práce a služeb, které mu mohou při jejím hledání pomoci. Během programu se také účastnil konzultací, kde mohl mluvit o svých přáních, cílech a plánování budoucnosti. Naplánoval si, že se chce naučit pracovat pečlivě a vyzkoušet si domlouvání se zaměstnavatelem na práci ve větším kolektivu, protože je rád mezi lidmi.

Dále chodil na schůzky do agentury PZ a na úřad práce. Asi za půl roku se mu podařilo najít práci v supermarketu. Začal na poloviční úvazek pracovat ve skladu, kde vybaloval přijaté zboží z krabic a na chození do Dílen už mu nezbýval čas. Nejvíce si přál, aby s ním byli v zaměstnání spokojeni. Což bylo také přání všech, kteří Pavlovi práci pomáhali hledat - a ještě více si všichni přáli, aby byl spokojený on sám.

A jak Pavlův příběh končí? Ne tak dobře, jak bychom si přáli. Pavlovi totiž začala znovu působit problémy srdeční vada, kterou u něj lékaři v dětství objevili. Možná bude muset z práce kvůli svému zdravotnímu stavu odejít. Možná ho čeká pobyt v nemocnici a další hledání... Neztratil ale optimismus a věří, že se mu podaří do zaměstnání v budoucnu znovu vrátit.

 

Zdroj: Dílny tvořivosti, http://www.dilnytvorivosti.cz/
Související články

Rady jak zaměstnat pracovníky s mentálním postižením
Pokud si nadřízený doplní specifické znalosti a know-how, může se zaměstnanec s mentální retardací rozvinout v pracovníka, kterého všechny firmy chtějí... celý článek

O zaměstnání
"Pokud se ucházíte o zaměstnání, řeč těla je při pohovoru obzvláště důležitá. Musíte působit důvěryhodně a uvolněně." celý článek