Jak co nejlépe zacházet s vašimi penězi IV.

Zájmy

 

Opatrnost při zacházení s penězi

Peníze chceme, abychom se měli dobře. Snadno se ale můžeme dostat do finančních problémů, právě když se máme dobře.

Používáme-li kreditní kartu k nákupu jídla a oblečení, můžeme se dostat do problémů. Existují také firmy, které vám nabídnou půjčku, abyste si mohli koupit drahé věci jako např. stereo přehrávač nebo náhrdelník. Smlouvy některých firem jsou tak složitě napsané, že ani nevíte, co vlastně kupujete.

Následující kapitola vás seznámí s tím, jak bezpečně zacházet s penězi.

 

KREDITNÍ KARTY

Kreditní karta je drahá půjčka. Používání kreditní karty se může zdát jako půjčování peněz od přítele. Přítel ale většinou nebude požadovat úrok. Vzpomínáte si na „úrok“? Je to částka, kterou musíte zaplatit za půjčku. V tomto případě budete tedy muset zaplatit zpět peníze, které jste si půjčili, a ještě k tomu vysoký úrok, který může být až 20 %. Pokud tedy zaplatíte kreditní kartou 1 000 Kč, budete muset vrátit 1 200 Kč!

Kreditní společnosti také nabízejí možnost minimálních splátek. To znamená, že každý měsíc budete platit velmi nízkou částku až do té doby, než splatíte vypůjčenou částku. To zní jako dobrá nabídka. Nesmíme se ale nechat ošálit. Každý měsíc vám bude naúčtován také úrok z nezaplacené částky a tím se částka, kterou budete muset zaplatit, bude neustále zvyšovat.

Mám používat kreditní kartu?

Ve většině případů je nejlepší kreditní kartu vůbec nepoužívat. Může se vám ale hodit v naléhavých případech. A budete-li včas splácet peníze, banka vám bude také více důvěřovat a příště vám například bude ochotna půjčit více peněz. Pokud své účty ale nebudete splácet včas, banka vám může přestat důvěřovat.

Jak rozumně používat kreditní kartu:

Používejte pouze jednu kreditní kartu.

Používejte ji pouze v naléhavých případech.

Vypůjčené peníze z kreditní karty splácejte všechny pravidelně každý měsíc.

Pokud nemůžete najednou splatit všechny vypůjčené peníze, splaťte co nejvíce najednou. Snažte se splatit půjčku co nejdříve.

Splácejte peníze pravidelně každý měsíc.

Plaťte před „termínem splatnosti“ – dnem, který banka určí, abyste nemuseli platit pokuty.

 

Ze života: Lucie má na kreditní kartě dluh

Lucie si svou kreditní kartu velmi oblíbila. Připadalo jí, že dostává peníze zdarma. Koupila si nové polštáře, křeslo do obývacího pokoje a drahé šaty. Každý měsíc splácela zpět pouze minimální částku a myslela si, že je to výhodná nabídka.

Náhle jí však přišel účet na 50 000 Kč. Kreditní kartu tedy zrušila a začala splácet 2 000 Kč měsíčně.

„Nechám se unést, když platím kreditní kartou,“ říká Lucie. „Raději budu platit hotově.“

 

PŮJČKY

Půjčka znamená, že někoho požádáte, aby vám dal peníze, a zároveň přislíbíte, že mu je do určité doby vrátíte. Každý měsíc pak splácíte určitou částku z půjčky a také něco navíc bance za to, že vám peníze půjčila. Tato částka navíc se nazývá úrok. Lidé si většinou berou půjčky na takové věci, na které nemají ušetřeno dostatek peněz – například dům nebo auto.

Několik rad:

Před podepsáním půjčky požádejte dobrého přítele nebo člena rodiny, aby s vámi prošel všechny potřebné smlouvy.

Půjčku na auto je většinou nejlepší si vzít od banky. Společnosti prodávající auta mívají velmi vysoké úroky.

Vždy plaťte včas. Nezaplatíte-li splátku včas, banka vám může zakoupený výrobek odejmout.

 

NÁSTRAHY

Utrácet za věci, které nepotřebujeme, je velmi jednoduché. Navíc existuje mnoho firem, které chtějí, abyste utráceli peníze za výrobky, které ony nabízí.

Snažte se vyhnout těmto nástrahám:

 

Firmy nabízející nákup výrobků přes katalog

Tyto firmy rozesílají lákavé katalogy plné obrázků oblečení, CD, videokazet, domácích potřeb a potravin. Mnohé z těchto firem vám také nabídnou půjčku – to znamená, že výrobek si můžete koupit nyní a zaplatit až později. Nezapomeňte ale, že půjčka z katalogu je jako kreditní karta. Může se vám stát, že nakonec budete dlužit tisíce či dokonce desetitisíce korun a ani o tom nebudete vědět.

Pokud si objednáte výrobek přes katalog, ujistěte se, že na něj máte dostatek peněz na účtu. Nepoužívejte kreditní kartu, ani si peníze nepůjčujte.

Ze života: Klára si slíbila: už žádné katalogy

Když se Klára přestěhovala do svého nového bytu, začalo jí poštou chodit mnoho katalogů, které nabízely pěkné oblečení, čokolády, dorty. Klára miluje sladkosti, a tak si přes katalog začala objednávat čokoládu. Proč ne? Firma nabízející čokoládu jí dala úvěr 5 000 Kč (to znamená, že jí půjčila 5 000 Kč). Bylo to tak jednoduché. Jediné, co musela udělat, byl jeden telefonát. Následující měsíc Kláře přišel poštou účet na 5 000 Kč. Jak ale najednou zaplatí 5 000 Kč za čokoládu?

Klára nyní splácí půjčku a všechny katalogy rovnou vyhazuje. „Nenakupujte přes katalogy, vyhazujte je!“ radí Klára.

Katalogy však nebývají jen špatné. Některé firmy prodávají přes katalog kvalitní oblečení za dobré ceny. Znáte-li dobře svou velikost a oblečení v určitém katalogu se vám líbí, můžete takto peníze i ušetřit. Nakupovat přes katalog se vám vyplatí, pokud neradi chodíte po obchodech, máte to do obchodu daleko, neradi se tlačíte mezi spoustou lidí, nebo si neradi zkoušíte oblečení v obchodě. V obchodě se vám také může stát, že si koupíte něco, co jste si vůbec koupit nechtěli.

Ze života: Petr výhodně nakoupil

Petr jezdí do práce autobusem. Šetří si peníze, aby si mohl v bazaru koupit auto. Potřebuje ale také nové košile a kalhoty. Objednal si je se slevou z katalogu v jednom časopise. Koupil si tři košile, dvoje kalhoty a svetr. Zaplatil firmě příslušnou částku a ještě poplatek za balné a poštovné. Oblečení mu přišlo poštou a Petr tak ušetřil peníze a čas, který by musel strávit v obchodě. Říká, že i příště si koupí oblečení z katalogu.

 

Firmy nabízející výrobky na dobírku

Různé nabídky vám můžou chodit poštou, například: „Kupte si 4 knihy za 50 Kč.“ „Zaplaťte pouze 100 Kč a dostanete 10 CD.“

Ve skutečnosti to bývá trochu jinak. Vy si objednáte 10 CD za 100 Kč. Firma vám pak začne posílat jedno CD každý měsíc. Pokud toto CD nepošlete zpět (na vlastní náklady), budete ho muset zaplatit. Takto dostanete mnoho CD, které vůbec nechcete, a budete mít vysoké účty.

 

Časopisy

Vydavatelé časopisů nabízejí roční předplatné. Pokud si však každý měsíc časopis nepřečtete, mrháte penězi. Své oblíbené časopisy si můžete navíc zdarma přečíst v knihovně.

 

Domácí zvířata

Domácí mazlíčci jsou báječní. Psi a kočky jsou skvělou společností. Často můžete zvíře dokonce dostat zcela zdarma z útulku. Přestože ale svého mazlíčka získáte zdarma, bude vás nakonec stát mnoho peněz. Zvířata potřebují jíst, občas s nimi musíte k veterináři. U veterináře zaplatíte za jednu návštěvu i 2 000 Kč! Ujistěte se, že pokud si zvíře pořídíte, máte dostatek peněz na to, abyste se o něj mohli starat.

 

Nákupy přes telefon

Existují firmy, které prodávají své výrobky přes telefon: volají lidem a nabízejí jim zdánlivě velmi výhodné nákupy všeho možného. Raději si ale přes telefon nic nekupujte, protože neznáte lidi, kteří vám tyto věci nabízejí.

 

Pokračování příště. Předchozí díly našeho seriálu o penězích najdete zde a zde a zde...

 

Zdroj: zpracováno s využitím brožury Make the most of your Money (s laskavým svolením The Arc of the United States), text vznikl díky pomoci dobrovolníků projektu Dobromysl.cz - překlad a redakční úpravy Markéta Krajníková, redakční spolupráce a korektury Dagmar Brejlová
Související články

Jak co nejlépe zacházet s vašimi penězi V.
S potěšením vám po kratší odmlce přinášíme další pokračování našeho seriálu o financích: tentokrát o různých typech půjček a smluv, které mohou být lákavé, ale vyžadují naší opatrnost. celý článek

Jak co nejlépe zacházet s vašimi penězi III.
Tentokráte o placení složenek, o utrácení a o tom, jak co nejlépe využít každou korunu.. celý článek

Jak co nejlépe zacházet s vašimi penězi II.
V druhé části našeho materiálu o financích přinášíme pracovní list, který pomůže udělat si přehled o měsíčních příjmech a výdajích. celý článek

Jak co nejlépe zacházet s vašimi penězi I.
aneb Naučte se dobře utrácet i spořit! První z nově připravené série článků pro uživatele zaměřené na samostatnost v oblastí financí. celý článek