Dopřejte si šťastné chvíle


 

 Žijete-li s dítětem, které potřebuje tak moc péče a pozornosti, stává se, že se cítíte vyčerpaní a deprimovaní. Vždy jsem slýchávala z různých stran, že matka by měla dbát na to, aby měla nějaký čas pro sebe, někdy je to ovšem tak skličující úkol, že je těžké si to jen představit. Co můžeme udělat, abychom se cítili šťastní? Co se dá udělat, aby to nebylo tak těžké, abychom nemuseli shánět hlídání, abychom nepřicházeli o cenný čas?

Od narození syna jsem se snažila hledat si chvíle odpočinku a rozptýlení, které by mi udělalo radost, a přitom netrvalo moc dlouho. Potřebovala jsem najít něco, co bych mohla dělat doma.

Moje maminka to dokázala: zamilovala si astrologii. Absolvovala několik kurzů, ponořila se do knih, našla něco, co milovala. A dokonce tím vydělala i nějaké peníze, protože si podala inzerát a lidé k ní přicházeli, aby jim sestavila horoskop. Je mi jasné, že spousta lidí nad něčím takovým kroutí hlavou, ale ona v tom prostě byla dobrá a kromě toho jí to do života vneslo smysl. V lednu jí bude sedmdesát let a pořád se věnuje astrologii. Každoročně mi posílá horoskop na celý rok a její předpovědi bývají jen výjimečně mylné.

Když se s někým setká, hned začne odhadovat jeho astrologické znamení a v 99 % případů má pravdu. Je prostě skvělá! Kromě své vášně – astrologie − miluje i poezii. Napsala stovky básní, jednu krásnější než druhou. Pevně věřím, že se mi jednou podaří vydat její knihu.

A co dělá radost mně? Samozřejmě psaní. Mou další oblíbenou činností je počítačová grafika. Miluju tvorbu webových stránek, hrozně ráda se prostřednictvím internetu kontaktuji s lidmi, s nimiž bych se za jiných okolností nikdy nesešla.

Nevzdávejte se. Možná to bude nějakou chvilku trvat, než najdete to, co budete opravdu rádi dělat a co můžete dělat doma. Ale odměna za to stojí. Nebudete si připadat vyčerpaní a vysátí, nebude deprimovaní. Každopádně je to mnohem lepší než prášky!

 

Doplnění:

Epidermolysis bullosa (EB) je vzácné vrozené onemocnění, kterým trpí asi 30 000 lidí na celém světě, u nás na 120 lidí. EB je způsobená mutací jedenácti genů a projevuje se zejména na kůži pacientů. EB se základně dělí na tři formy – simplex, junkční a dystrofická – a na více než 25 podtypů.

Kůže pacientů je velmi křehká a jemná a snadno se na ní tvoří bolavé puchýře a jizvící oděrky. Mohou se vytvořit i po sebemenším tření švů oblečení nebo po nepatrných otlacích. Poraněná kůže je velmi citlivá a rány neustále bolí. Dochází k řídnutí a vypadávání vlasů a ke ztrátě nehtů a zubů.

K životu s EB neoddělitelně patří hodiny a hodiny strávené ošetřováním. Při těžších formách a projevech není pacient schopný ošetřit se sám. Většinou to zajišťují rodiče. Denně trvá ošetřování až tři hodiny. Skládá se z dezinfekčních koupelí, přikládání speciálních obvazových materiálů (téměř na celou plochu těla), ošetřování kůže speciálními přípravky, vyvazování prstů, rehabilitování.

Zdroj: http://www.debra-cz.org/

 

Autorka: Silvia Lawniczak

Zdroj: Special Mommy Chronicles, http://www.sleepingangel.com /smc.htm, publikováno s laskavým svolením autorky, česká verze vznikla díky pomoci dobrovolníků projektu dobromysl.cz - překlad Jana Chaloupková, redakce Dagmar Brejlová

 
Materiály na serveru Dobromysl.cz jsou pouze obecného informačního a vzdělávacího charakteru.
Jejich případné využití je třeba vždy konzultovat s lékařem a je ve vaší plné odpovědnosti.
Tento server byl vytvořen za finančního přispění Evropských strukturálních fondů.
Názory zde prezentované vyjadřují postoje dodavatelů obsahu, a proto nemohou být v žádném případě považovány za oficiální postoj Evropské unie.
Dobromysl.cz, ISSN 1214-2107, Copyright (c) 2002 - 2013
MÁME OTEVŘENO? o.s. a dodavatelé obsahu
příspěvky, dotazy, spolupráce: redakce@dobromysl.cz