Jak co nejlépe zacházet s vašimi penězi V.

Zájmy

 

 Smlouvy

Smlouva je slib. Je to úmluva, kterou uzavíráte s obchodníkem. Hypotéka na byt je také příklad smlouvy. Souhlasili jste, že budete bance každý měsíc dávat peníze a ona vám na oplátku dá půjčku, abyste si mohli koupit byt nebo dům. Máte-li kabelovou televizi, tak i na ni jste museli uzavřít smlouvu.

Smlouva je z hlediska práva zavazující. To znamená, že pokud ji jednou podepíšete, jste právně povinni dělat to, co smlouva přikazuje. Proto je tak důležité, abyste dobře rozuměli všemu, co podepisujete. Slova používaná ve smlouvách však bývají hůře pochopitelná. Porozumět smlouvě je proto obtížné pro každého z nás.

Na následujících řádcích se dozvíte informace o některých běžných smlouvách, se kterými se můžete setkat.

 

Smlouva na mobilní telefon

Mobilní telefon může být velmi užitečná věc, hlavně v případech nouze. Většina smluv na mobilní telefon má mnoho pravidel. Možná dostanete samotný telefon zdarma, nebo ho koupíte velmi levně. Ale provolané minuty budete muset platit tak jako tak. Většina mobilních operátorů nabízí speciální tarify. Například za 300 Kč měsíčně budete moci provolat 60 minut. To znamená, že za celý měsíc můžete provolat pouze 60 minut! Pokud budete volat déle, budete muset zaplatit zvlášť za každou provolanou minutu navíc.

Zvlášť musíte také platit hovory ze zahraničí a do zahraničí (tomu se říká „roaming“). Jsou dražší než volaní po České republice.


Anna se poučila

Anna si koupila mobilní telefon s tarifem (takzvaně na paušál) za 600 Kč měsíčně. Tarif jí každý měsíc dovoloval provolat 200 minut (200 minut se rovná 3 hodiny a 20 minut). To se Anně zdálo hodně, a tak každý den ze svého mobilního telefonu volala sestře. Pak jí přišel první účet, na kterém bylo uvedeno 1200 Kč! Anna si neuvědomila, že pokud vyčerpá předplacených 200 minut, každou další minutu bude muset zaplatit.

Anna nyní musí účet splácet, smlouvu na mobilní telefon zrušila a sestře denně volá ze své pevné linky.


Koupíte-li si mobilní telefon, ujistěte se, že rozumíte tomu, co podepisujete. Pokud to bude třeba, zaznamenávejte si, kolik minut jste provolali. A pamatujte si, že pokud voláte déle, než je uvedeno ve smlouvě, budete muset volání navíc zaplatit. Mnoho smluv na mobilní telefon má určenou dobu trvání (obvykle 1 rok) a nelze ji zrušit.

 

Kabelová televize

Kabelová televize může být skvělá věc. Každý měsíc zaplatíte dohodnutou částku a můžete sledovat spoustu televizních kanálů. Problémem s kabelovou televizí je, že nabídek je mnoho.

Většina kabelových společností nabízí „základní nabídku“ za přibližně 500 Kč měsíčně. Základní nabídka zahrnuje určitý počet kanálů. Pokud chcete speciální kanály, jako například filmové nebo hudební, musíte měsíčně zaplatit více. Před tím, než podepíšete smlouvu na kabelovou televizi, se proto ujistěte, že máte a budete mít dostatek peněz na placení měsíčního poplatku. Buďte opatrní při objednávání speciálních kanálů, rozmyslete si, které opravdu potřebujete.

 

Odložené platby

Občas vídáme reklamy reklamy, které říkají: Nakupujte nyní, plaťte až příští rok.

Nenechte se jimi nachytat. Tyto společnosti vám naúčtují peníze navíc. Jedná se totiž o půjčku.

 

Auta z bazaru

Každý potřebuje pomoci, kupuje-li si auto z bazaru. Než podepíšete smlouvu o koupi, měli byste si auto dobře prohlédnout. A potřebujete-li si na auto půjčit, vezměte si půjčku u banky, ne přímo v bazaru.

 

Pár rad ohledně smluv:

Ujistěte se, že rozumíte všemu, co podepisujete. Pokud něčemu nerozumíte, zeptejte se.

Nikdy se nenechte k podpisu smlouvy donutit. Cítíte-li se pod tlakem, řekněte obchodníkovi, že potřebujete čas na rozmyšlenou.

K podpisu smlouvy si vezměte doprovod a požádejte o kopii smlouvy. Vyplatí se mít s sebou přítele, který si smlouvu také přečte, než ji podepíšete.

Zkontrolujte, jak dlouho smlouva trvá. Je na šest měsíců? Nebo na rok?

Jakmile smlouvu podepíšete, vždy si vyžádejte její kopii. Uschovejte si ji.

Čím méně smluv máte, tím je jednodušší vyznat se v nich.

 

Pokračování příště. Předchozí díly našeho seriálu o penězích najdete zde a zde a zde...

 

Zdroj: zpracováno s využitím brožury Make the most of your Money (s laskavým svolením The Arc of the United States), text vznikl díky pomoci dobrovolníků projektu Dobromysl.cz - překlad a redakční úpravy Markéta Krajníková, redakční spolupráce a korektury Dagmar Brejlová
Související články

Jak co nejlépe zacházet s vašimi penězi IV.
Peníze chceme, abychom se měli dobře. Snadno se ale můžeme dostat do finančních problémů, právě když se máme dobře. Další díl manuálu, tentokráte o opatrnosti... celý článek

Jak co nejlépe zacházet s vašimi penězi III.
Tentokráte o placení složenek, o utrácení a o tom, jak co nejlépe využít každou korunu.. celý článek

Jak co nejlépe zacházet s vašimi penězi II.
V druhé části našeho materiálu o financích přinášíme pracovní list, který pomůže udělat si přehled o měsíčních příjmech a výdajích. celý článek

Jak co nejlépe zacházet s vašimi penězi I.
aneb Naučte se dobře utrácet i spořit! První z nově připravené série článků pro uživatele zaměřené na samostatnost v oblastí financí. celý článek