Využijme co nejlépe svůj zbývající čas

Zájmy

 

 Tři kamarádi se vydali na průzkum jeskyně. Když byli uvnitř, uvolnily se kameny, které zavalily únikovou cestu.

První kamarád okamžitě vytáhl z kapsy malé kladívko, kterým začal systematicky oťukávat stěny celé jeskyně ve víře, že najde duté místo, kterým by po odstranění vrstvy kamenů vznikla cesta ven z jeskyně. Druhému kamarádovi padající kámen těžce poranil nohu, ale také nelenil. Opřel se o kámen a v polosedě hledal ve svém kapesním počítači informace o jejich jeskyni a pečlivě prozkoumával celou mapu, zda na ní není zakresleno více východů. Snažil se svému kamarádovi, který měl kladívko, radit, kde by ještě mohl zkusit klepat na stěny.

A co ten třetí kamarád? Ten si lehl na deku, vypil svoji poslední plechovku piva, vykouřil zbylé cigarety a svým kamarádům se škodolibě posmíval, že se marně namáhají, neboť tam (podle jeho úsudku) stejně nakonec všichni zahynou. Jaká byla situace v jeskyni po několika hodinách? Prvnímu kamarádovi, který klepal kladívkem, došly síly. Druhému kamarádovi se vybily baterie v počítači. Postupně přestaly svítit i všechny svítilny, a chlad, vlhkost, žízeň i hlad si brzy vyžádaly svoji daň.

Ano, všichni tři kamarádi v jeskyni skutečně nakonec zahynuli. Ale jen jeden z těch tří promarnil svůj zbývající čas! Nebuďme nikdy jako on! I když jsme mnohdy v neřešitelné situaci, vždy aspoň do posledních sil „klepejme“ a snažme se ve „svém počítači“ najít cestu ze své krize podobně, jako ti první dva kamarádi!

Ano, využijme co nejlépe svůj zbývající čas!

 

 

Zdroj: Mnoháček Zgublačenko - Poučné příběhy

O autorovi: Básník a hudebník Mnoháček Zgublačenko (vlastním jménem Pavel Hlušička), nar. 1969 v Litoměřicích, zaměřuje svoji tvorbu na děti a mladé lidi, spolupracuje již delší dobu s organizacemi, které se věnují lidem s postižením. Jeho poetická i hudební tvorba často podněcuje mladé lidi, aby uvažovali o lidech s postižením pozitivně a učili se je chápat a přiblížit se k nim. Básník sám několik let pobýval ve Ville Vallile, komunitním domě pro lidi s postižením. Do svého životopisu napsal: "poruchu osobnosti autistického spektra překonávám uměním". 
Související články

Tři léta ústawním činitelem…
a přesto nikdy nebyl politikem! Ukázky poezie Pavla Hlušičky alias PWK – Mmoháčka Zgublačenka – NLDr, tentokrát ze stejnojmenné ústawní sbírky. celý článek

Kuffnerovská poezie
premiéra básníka zvaného PWK - Mnoháček Zgublačenko - NLDr.... celý článek