Průlomová konvence OSN vstoupila v platnost


Ženeva - Ekvádor se stal dvacátou zemí, která ratifikovala konvenci OSN o právech handicapovaných. Dokument se tak stane v květnu právně závazným pro více než 100 států, které ho podepsaly, oznámila v pátek v Ženevě vysoká komisařka OSN pro lidská práva Louise Arbourová. Mezi signatáři konvence je i Česká republika.

"Nedokážu dostatečně vyjádřit význam této průlomové konvence, která se dotýká milionů lidí po celém světě a vyplňuje velkou mezeru v mezinárodní legislativě týkající se lidských práv," prohlásila Arbourová.

Podle ní dokument pomůže ochránit práva více než 650 milionů handicapovaných osob. Cílem dohody je napomoci k integraci tělesně i duševně postižených lidí do většinové společnosti a zabránit jejich vyřazení z běžného života, pracovního trhu nebo vzdělávacího procesu.

Po svých signatářích konvence vyžaduje, aby zajistili právní zákaz diskriminace handicapovaných. Zároveň zakazuje jakékoli jejich zneužívání. Ochraňuje také už existující práva, mezi něž patří například upřednostňování bezbariérových staveb.

Konvenci podepsalo 126 zemí, z toho 20 ji ratifikovalo. Arbourová očekává, že se k ratifikaci postupně připojí i ostatní signatáři dohody. Z evropských zemí zatím konvenci ratifikovaly pouze Chorvatsko, Maďarsko, San Marino a Španělsko.

Mezi signatáři dohody chybí například Rusko nebo USA. Američané konvenci odmítají podepsat s odůvodněním, že by oslabila jejich existující zákony.

str ml

 

Zdroj: ČTK/Internetporadna

Celý text konvence v angličtině a další související informace naleznete zde.

 
Materiály na serveru Dobromysl.cz jsou pouze obecného informačního a vzdělávacího charakteru.
Jejich případné využití je třeba vždy konzultovat s lékařem a je ve vaší plné odpovědnosti.
Tento server byl vytvořen za finančního přispění Evropských strukturálních fondů.
Názory zde prezentované vyjadřují postoje dodavatelů obsahu, a proto nemohou být v žádném případě považovány za oficiální postoj Evropské unie.
Dobromysl.cz, ISSN 1214-2107, Copyright (c) 2002 - 2013
MÁME OTEVŘENO? o.s. a dodavatelé obsahu
příspěvky, dotazy, spolupráce: redakce@dobromysl.cz