Vzpomínky na tábor


 Léto je již nenávratně za námi, zůstaly jen matné vzpomínky. Po každém návratu z tábora se právě vzpomínky staly na nějaký čas nedílnou součástí naší přítomnosti. Jedno léto například odcházela Martinka pravidelně do koupelny se Šíšou (obrovský plyšový medvěd) na „klubíčko“(pochopila jsem, že se jedná o jakousi formu „klubového setkání/sezení“). Další léto se zase snažila psát dopisy „holkám“. Ty ale nikdy ani přes mé snahy neodešly směrem k adresátkám. Byly totiž nesmírně „tajné“ a zůstávaly schované v krabičce v pokojíku.

Letos byla situace trošku jiná. Letos jsme si z tábora přivezly Karolínku! U autobusu mě sice požádala jakási „holčička“ o Mackovo číslo na telefon, ale netušila jsem, že o ní denně uslyším alespoň tisíckrát! Tady je tedy nový (dálkový) člen naší rodiny. Vyzpovídala jsem praktikantku Karolínku.

Jak dlouho znáte naší Martinu?
Martinku znám už nejmíň 4 roky možná 5 let.

Vzpomínáte na první setkání? První dojmy a zkušenosti?
Ano vzpomínám. Bylo to ve Skapcích, kde jsem byla na táboře ještě jako dítě. V první chvíli jsem nevěděla, co si mám o ní myslet. Protože Martinka vypadala na víc než jí je, ale při tom se chovala na míň. Já jsem s ní měla něco společného. Vždycky jsem se chovala na míň než bych měla. Na táboře jsem byla (ještě s jednou holkou) vždycky nejzlobivější. Takže skoro všechnu pozornost věnovali vedoucí mně. Ale jak přišla Martinka, už jsem nebyla výstřední. Takže se mě ta holka začala líbit. Ale na druhou stranu mně jí bylo líto. Snažila jsem se s ní bavit, ale ona mě odmítala. To se pak změnilo na prvním táboře v Bělčicích (před 3 lety).
Měla tam svojí asistentku, která se o ní starala. Po několika dnech už byla značně vyčerpaná. Tak jsem jí řekla, jestli si to nemůžu zkusit jeden den. Slečna mě to dovolila. S Martinkou nás to bavilo. I některé nezábavné činnosti jako čištění zubů a sklízení věcí formou hry šlo.

Máte ještě jiné zkušenosti s dětmi s mentálním či jiným postižením?
Nemám.

Jak probíhal letošní tábor? Bylo to náročné?
Na letošní tábor jsem jela poprvé jako praktikantka. Každý vedoucí měl jeden oddíl, ale já jsem byla takzvaný lufťák, tím pádem jsem mohla být každý den u jiného oddílu. Byla jsem i u Martinky. Velmi jsme se skamarádili. Náročné to pro mě nebylo. Naopak mě to bavilo.

Slyšela jsem, že se Vás Martina dost upnula (jednou se dokonce „ztratila“ a po šílené pátrací akci byla nalezena spící ve Vaší chatce) :o)
Ano přesně tak. Gábina (vedoucí) se o poledním klidu šla podívat, jestli je Martinka ve své chatce. Ale ona tam nebyla. Prošla všechny chatky (včetně naší), ale nikde jí nenašla. Když jsem šla do kuchyně, potkala jsem Gábinu a ta se mě zeptala, jestli nevím, kde je Marťa. Řekla jsem jí, že je u mě v chatce a že spí. Nebyla totiž v mé posteli vůbec vidět. Vedoucí si velmi oddychla.

Jaký je Váš názor na integrací jakkoliv postižených dětí mezi zdravé?
Myslím si, že pro normální děti je dobrý, aby si uvědomily, jaké je to žít s postižením. Bylo dobré, že byla na tomhle táboře. Určitě to mělo velký přínos jak pro nás, tak i pro ni. Ale je dobré před tím ostatní děti informovat, jak se chovat k postiženým. Říkala mi, že je to úplně jiné než ve škole, protože jsou tady na ní děti hodný. Děti ji braly také dobře. Nebyly tam žádné problémy.

Jak je z odpovědí zřejmé, je „naše“ Karolínka děvče s velkým srdcem. A její určitě nejlepší vlastností je, že má moc ráda naši Martinku. Takže, Karolínko, vítejte v naší rodině!

A na závěr našeho vzpomínání na letošní tábor, bych se s vámi chtěla podělit o některé sms-zprávy, které mi z tábora docházely téměř denně. Jsem moc ráda, že si vedoucí Gábina našla pravidelně čas na to, aby se nám Martinka mohla ozývat (usnadnilo jí to to dlouhé odloučení). I když, jak se dočtete z některých sms, občas to byla opravdu jen povinnost. Což ale svědčí o tom, jak dobře tam o Macka bylo postaráno.

Ahoj mami, podelila jsem se o lizatka,mam vas taky rada je tady kamaradka z klubu.Jsem v modrym odd.to jsem chtela.nasla jsem si par kamaradu.snat to preziju.M

Ahoj mami,nasla jsem si uzasnou kamaradku,která umi dobře repovat.zpivali jsme na mikrofon.vsichni mi rikaji Martinko,to jsem rada. Mam vas rada.Martinka

Ahoj mami,jsem tady hodna.Poslu pohled.Dala jsem gol ve fotbale a vyhrali jsme!Mam vas rada a Jenika hlavne.Marta

Ahoj mami,je to tu dobry,vic reknu az se uvidime. M vic uz nestihla diktovat,musi do chatky,kde se holky chechtaji a ona chce byt s nimi,zdravim Gabina

Ahoj mami,jste v poradku?Snazim se byt hodna!Je to tu užasny s tou kamarádkou!Radime!Jsou tady hodny vedouci.Mam vas rada Martinka

Ahoj mami,dnes byla po tabore olympiada,hrala jsem na kytaru,mam tu hodne kamaradu.Mam vas rada Martina

Ahoj,deti v oddile jsou na Martu moc hodni, trochu zlobi s holkama na chatce.Bezne spory.Myslim ze to zvladneme,Gabina

Ahoj maminko,dnes jsem byla fakt hodna.Byli jsme na vylete a nakupovali jsme.Hrala jsem si s kamoskou Kajou.Gabina me chvali.Mate zvykacky?Martina

Ahoj mami,byla jsem hodna,blbnuli jsme s kamarady dnes vecer,hrali jsme souteze a ja taky.Mam trochu rymu a mela jsem narazenou ruku v obvaze. Ahoj Marta

Ahoj dnes nestihla ani odpovedet,nestyska se ji a jsme ok.Gabina

Nehleďte na gramatickou úpravu textu sms (přepisovala jsem je zcela věrohodně). Živě si dovedu představit jakým způsobem probíhalo diktování a odesílání jednotlivých zpráv!

Takže Kvítci (http://www.volny.cz/kvitek.plzen/), ještě jednou moc díky za další hezké chvíle, které s vámi mohla naše Martinka strávit.

 

Autorka: BJ

 

Máte také nějaké vzpomínky na léto s vašimi dětmi? Dobré? Špatné? Podělte se s ostatními čtenáři.

 
Materiály na serveru Dobromysl.cz jsou pouze obecného informačního a vzdělávacího charakteru.
Jejich případné využití je třeba vždy konzultovat s lékařem a je ve vaší plné odpovědnosti.
Tento server byl vytvořen za finančního přispění Evropských strukturálních fondů.
Názory zde prezentované vyjadřují postoje dodavatelů obsahu, a proto nemohou být v žádném případě považovány za oficiální postoj Evropské unie.
Dobromysl.cz, ISSN 1214-2107, Copyright (c) 2002 - 2013
MÁME OTEVŘENO? o.s. a dodavatelé obsahu
příspěvky, dotazy, spolupráce: redakce@dobromysl.cz