Modelky se znevýhodněním

Společnost

Britská televize BBC3 spustila novou reality show, ve které se tělesně postižené dívky utkají o titul top modelky. Porotu soutěže nazvané Britain’s Missing a Top Model budou tvořit profesionálové pracující v módním průmyslu.

Jedním z nich je i Marie O’Riordanová, šéfredaktorka britské verze časopisu Marie Claire, v jehož zářijovém čísle se objeví fotografie vítězky. „Když jsem poprvé o programu uslyšela, nechtěla jsem s ním mít nic společného. Myslela jsem si, že v něm budou jen ženy na kolečkových křeslech. Nicméně velmi rychle jsem si uvědomila, že hodně postižených lidí není na kolečkovém křesle a že je to jen jeden z předsudků, který máme o tělesném postižení. Od té doby, co jsem se do programu zapojila, věřím, že může pomoci nabourat náš přístup k tělesnému postižení. Ráda bych, kdyby vítězka otřásla módním světem. Jen proto, že jsou tyto mladé ženy tělesně postižené, by je neměl módní svět přehlížet,“ řekla Marie O’Riordanová.

Holanďanka Debbie Van der Puttenová, která přišla před třemi lety o pravou ruku, chce tímto způsobem vnějšímu světu i sobě dokázat, že je normální a krásná. Na začátku tohoto roku dokonce pózovala pro Playboy a věří, že tělesné postižení není v modelingu překážkou. Další účastnicí je vítězka soutěže krásy pro sluchově postižené, Britka Kellie Moodyová. Ta má například v soutěži po ruce překladatele do znakové řeči. Jessica Hayesová, která trpí HNPP (hereditární neuropatií se sklonem k tlakovým parézám) je jednou ze dvou soutěžících, které jsou na kolečkovém křesle. Jak sama říká, je její život jednou velkou nejistotou – kdykoliv může ochrnout jakákoliv část jejího těla na časově neurčenou dobu. Na jedno oko nevidí a nedávno ztratila i cit v pokožce na rukou a chodidlech. Přestože by se ráda stala modelkou a věří, že má na to ideální výšku i zjev, není si jistá, zda je Velká Británie skutečně připravená na modelky s tělesným postižením.

Podle organizátorů je hlavním cílem soutěže nabourat omezení, která existují v módním a kosmetickém průmyslu, a podívat se na současný koncept ideální ženy z nového pohledu. Otázkou nicméně zůstává, zda se vítězka po skončení soutěže opravdu stane profesionální modelkou, tzn. jestli ji nějaká profesionální agentura přijme.

Autorka: Marcela Nevšímalová, www.muzes.cz