Život ve strachu


Už je to 7 let co se nám narodila malá krásná blonďatá holčička Sára a my byly a jsme ty nejšťastnější rodiče na světě. Sedím tu ve dvě ráno a snažim se dát do pár vět náš příběh, tu strašně dlouhou a složitou cestu, která začala hned po porodu. Ještě v porodnici jsme byly přesvědčeni, že máme krásnou zdravou holčičku, ovšem ta krutá realita nenechala na sebe dlouho čekat. Sára neprospívala jak měla, nechtěla jíst a začala být často nemocná. Začal tedy náš dlouhý koloběh cestování po nemocnicích ... Zatím se pořád nezjistila příčina Sáry potíží. Když bylo Sáře asi 9 měsíců zjistila jsem že jsem znovu těhotná a to byl také impuls pro doktory rychle začít zjišťovat co s malou je. Byla tedy objednána na genetické testy, jelikož ostatní testy vycházely negativní. Zhruba za týden po odběru krve nám volala pani doktorka, že se máme dostavit, aby nám zdělila tu krutou pravdu "Vaše

dcera má Wolfův Hirschhornův syndrom" což znamená, že jí chybí kousek chromozomu a její tělo je postiženo různými vadami. Patří mezi ně epilepsie, těžká psychomotorická retardace, hypotonie, srdeční vada, vada ledvin ...

Ani neumím popsat ty pocity co jsme zažívaly, naše první věta tedy byla a co bude dál? Co to pro nás/pro ni znamená?

Odpověd zněla "Horší už to nebude, prostě se o ni budete starat jako doteď"

Jeli jsme tedy domů s tím, že když jsme to zvládly do ted zvládneme už vše. Další rána ale na sebe nenechala dlouho čekat a zhruba za měsíc jsme si prožily noční můru s otevřenýma očima. V noci nás zbudilo ze spaní podivné syčení, skočily jsme po světle a zjistily, že je Sára v bezvědomí, modrá, z pusinky jí šla pěna a její tělíčko se svíjelo v křečích. Rychle jsme tedy malou popadly a pádily do nemocnice. Sára byla přijata na JIRP ve velmi kritickém stavu. Nikdo se s námi nebavil jen tam všichni běhaly a odkazovaly nás do čekárny. V čekárně jsme s manželem strávily dobré tři hodiny než jsme se dočkaly pana doktora a dozvěděly se co se vlastně stalo. Sára měla silný epileptický záchvat, nešla stabilizovat, přestala dýchat - dýchal za ní přistroj ... a prognoza lékařů byla, že se rána nedožije.

Automaticky jsme šli do kolen, tohle jsme nečekali vždyt to už přeci horší nebude!! Byla to ta nejhorší a nejdelší noc v našem životě.

Neskutečnej strach, bolest a beznaděj. Sára zřejmě vyslyšela naše prosby a ukázala se jako pravá bojovnice a ráno se vrátila zpátky mezi nás. Ještě týden byla na JIRP a pak další týden na dětském oddělení kde nás pak pustily domů.

Nyní je Sáře už 7 let a za tu dobu jsme ještě xkrát leželi na JIRP a v nemocnici. Je to pořád náš malej drobeček, kterej má 7 kilo a 88 cm, neumí lézt, stát, chodit, mluvit, jíst ... prostě stále naše miminko.

Snažíme se o ni starat jak jen to jde, pereme se s tím strachem, kterej nás ničí, ale smířit se nemůžeme. Víme, že ta noční můra se jednou vrátí a ona už bojovat nebude a musíme s tím žít.

Kdo nezažil nemůže pochopit tu bolest, beznaděj a strach

V noci tajně brečim do polštáře abych přes den mohla být ta silná, ale strašně se bojím ...

Ale jedno víme jistě a to že nelitujeme žádné vteřiny věnované Sáře a nikdy by jsme ji nevyměnily za zdravou holčičku a každá uroněná slza pro ní byla jen z lásky.

Plně souhlasím se článkem Neříkej, že mi rozumíš ...

Autorka: L. Maříková, lucka.marikova@centrum.cz

 
Materiály na serveru Dobromysl.cz jsou pouze obecného informačního a vzdělávacího charakteru.
Jejich případné využití je třeba vždy konzultovat s lékařem a je ve vaší plné odpovědnosti.
Tento server byl vytvořen za finančního přispění Evropských strukturálních fondů.
Názory zde prezentované vyjadřují postoje dodavatelů obsahu, a proto nemohou být v žádném případě považovány za oficiální postoj Evropské unie.
Dobromysl.cz, ISSN 1214-2107, Copyright (c) 2002 - 2013
MÁME OTEVŘENO? o.s. a dodavatelé obsahu
příspěvky, dotazy, spolupráce: redakce@dobromysl.cz