Nový způsob léčby epilepsie


Lidem s těžkou epilepsií, kterým nezabírají léky a není pro ně vhodná operace mozku, pomůže léčba slabými elektrickými pulsy.

Podobně jako kardiakům srovná nepravidelný chod srdce kardiostimulátor, zbrzdí stimulátor nenormální mozkové vzruchy v mozku epileptika, které jsou příčinou záchvatu. V Česku má epilepsii 100.000 lidí, stimulátor zatím má 320 z nich.

Primář neurologického oddělení Nemocnice na Homolce Miroslav Kalina ale oznámil, že v současnosti největší problém představují lékaři, kteří své pacienty neposílají do center, kde by jim zákrok mohl být proveden. "Lékaři většinou nemají přesnou informaci o tom, že i pro pacienta, kterého léčí neúspěšně 15 a více let a léky mu nezabírají, mohou něco udělat, aby se jeho stav zlepšil," řekl.

Stimulátor přitom nemocnému podle primáře výrazně uleví - znatelně sníží počet záchvatů a zvýší kvalitu jeho života. Necítí se tolik unavený, zlepší se mu pozornost, paměť i nálada. Centrum Na Homolce provedlo první implantaci v roce 1999, dosud dalo přístroj 70 pacientům. Na celém světě má přístroj 50.000 epileptiků. Ve světě dávají přístroj pacientům zhruba po dvou letech neúspěšné léčby, v Česku v průměru až za 17 let.

Stimulátor váží 16 gramů a jeho velikost je 4,5 x 3,2 x 0,7 centimetrů. Malým kožním řezem se vloží pod levou klíční kost, dalším malým řezem v levé části krku se na bloudivý nerv připojí elektroda a spojí se s přístrojem. Pacient si může magnetem sám spustit impuls, pokud cítí, že se blíží epileptický záchvat. Jinak přístroj vysílá pulsy preventivně.

Stimulátor a elektrody hradí zdravotní pojišťovny, stojí 310.000 korun. Životnost zařízení je deset let. Podle Kaliny však pojišťovny dlouhodobě spíše ušetří, protože u 40 procent nemocných se sníží po zavedení stimulátoru náklady na léky průměrně o 1500 korun měsíčně a o 50 procent klesne počet akutních hospitalizací kvůli záchvatům.

Ředitel nemocnice Vladimír Dbalý doplnil, že epileptologické centrum je součástí širšího neuroprogramu. "Loni jsme otevřeli nový komplex operačních sálů s nejmodernější technologií, letos uvádíme do provozu nový Leksellův gama nůž, na nějž jsme dostali od státu 130 miliónů korun. Na přístroji operujeme i epileptiky," řekl.

Zdroj: ČTK

 
Materiály na serveru Dobromysl.cz jsou pouze obecného informačního a vzdělávacího charakteru.
Jejich případné využití je třeba vždy konzultovat s lékařem a je ve vaší plné odpovědnosti.
Tento server byl vytvořen za finančního přispění Evropských strukturálních fondů.
Názory zde prezentované vyjadřují postoje dodavatelů obsahu, a proto nemohou být v žádném případě považovány za oficiální postoj Evropské unie.
Dobromysl.cz, ISSN 1214-2107, Copyright (c) 2002 - 2013
MÁME OTEVŘENO? o.s. a dodavatelé obsahu
příspěvky, dotazy, spolupráce: redakce@dobromysl.cz