Podporované zaměstnávání - příklady z praxe


pan Jaroslav, Commerzbank

Jmenuji se Jaroslav. S Rytmusem jsem podepsal dohodu o hledání práce v únoru 2007. Učil jsem se psát na počítači, hledat práci na internetu a odpovídat na inzeráty. Také jsem se zúčastnil Job clubů.

V létě 2007 mi byla nabídnuta práce v McDonald´s. Učil jsem se tam čistit tácy a vyhazovat zbytky jídla do koše. Bohužel mi tato práce neseděla, a proto jsem odešel. Taky jsem si vyzkoušel brigádu v Adamitu. Třídil jsem tam časopisy.

S pracovní konzultantkou jsme hledali práci dále a našli jsme uplatnění v Commerzbank na Praze 2. Pracuji tam od října roku 2008 a dávám papíry do skartovačky. V práci mi pomáhaly asistentky a teď už pracuji sám. Kolektiv v práci je milý. Zúčastnil jsem se také vánočního večírku. V práci se mi líbí a můžu si vydělat peníze. 

Pan Pavel, Erpet Golf Centrum, s.r.o.

Pan Pavel žije již pět let v Praze v Domově svaté Rodiny. Po přednášce o podporovaném zaměstnávání, která v Domově proběhla, se rozhodl zkusit najít práci v běžném prostředí. Pan Pavel pracuje rád (zatím pomáhal v Domově) a také si chtěl vydělat nějaké peníze.

Službu PZ v o.s. Rytmus začal Pavel využívat v lednu 2007. Zpočátku jezdil na schůzky v doprovodu asistenta. Pak absolvoval kurz samostatného cestování a dnes už jezdí do práce i z práce sám.

V červenci 2007 Pavel získal práci uklízeče ve sportovním centru. Pracoval na DPČ, dvakrát v týdnu pět hodin. Práce mu šla dobře. Pak nastaly ve sportovním centru personální změny a Pavel se rozhodl, že smlouvu nechce prodloužit.

Začalo nové hledání práce. V dubnu 2008 dostal Pavel nabídku pracovat v Erpet Golf centru jako pomocný údržbář. Tato práce se Pavlovi líbila a v květnu s ním Erpet Golf centrum podepsalo smlouvu na dobu neurčitou. Pavel pomáhá hlavně s údržbou zahrady, úklidovými pracemi a drobnými opravami.

Z počátku Pavla v práci podporoval asistent. Dnes již Pavel pracuje samostatně a sám si v práci domlouvá vše co potřebuje (třeba dovolenou). „Rytmus mi pomohl najít práci, ve které se mi líbí“, říká Pavel.Pan Petr, McDonald´s Nové Butovice

Pan Petr se o podporovaném zaměstnávání dověděl v Domově svaté Rodiny, kde žije. Chtěl hledat práci, aby si vydělal nějaké peníze a dostal se do jiného kolektivu – mimo Domov.

Pan Petr sám necestuje, na schůzky do agentury a také do zaměstnání ho doprovází asistent.

Petr začal do Rytmusu docházet v květnu 2007. Byl se podívat na několika pracovištích – pomocné práce v kuchyni ani úklid se mu příliš nezamlouvaly. V prosinci 2007 dostal pan Petr nabídku pracovat v restauraci McDonald´s v Nových Butovicích – separuje odpad, myje a připravuje tácy, na kterých si hosté odnášejí objednané jídlo.

Práci si Petr napřed vyzkoušel, a když zjistil, že ho baví, podepsal v McDonald´s dohodu o pracovní činnosti.

Pan Petr pracuje v McDonald´s už rok. Zaměstnavatel mu přizpůsobil pracovní dobu – Petr chodí do práce na 5 hodin, dva dny v týdnu. Naučil se všechny potřebné úkonyZdroj: o.s. Rytmus

 
Materiály na serveru Dobromysl.cz jsou pouze obecného informačního a vzdělávacího charakteru.
Jejich případné využití je třeba vždy konzultovat s lékařem a je ve vaší plné odpovědnosti.
Tento server byl vytvořen za finančního přispění Evropských strukturálních fondů.
Názory zde prezentované vyjadřují postoje dodavatelů obsahu, a proto nemohou být v žádném případě považovány za oficiální postoj Evropské unie.
Dobromysl.cz, ISSN 1214-2107, Copyright (c) 2002 - 2013
MÁME OTEVŘENO? o.s. a dodavatelé obsahu
příspěvky, dotazy, spolupráce: redakce@dobromysl.cz