Nedotýkejte se mých slov


O autistech existuje jedna trefná a přitom krásná definice: vnímají svět jako mozaiku, ve které chybí některé kamínky. Náš Ondra, mám dojem, vnímá svět jako království Slov. Slova jsou pro něj jako bytosti dobré a zlé. Když byl malý, hrál si s nimi před spaním, jako si ostatní děti hrají s hračkami. Probíral se jejich zvukem, opakoval si všechno, co přes den slyšel. Nejraději měl slova uspořádaná v básničkách, tak byl schopen přijímat i informace. Proto jsme s ním mluvili ve verších. Od té doby mi naskakují veršovánky horší či lepší velmi snadno a dodnes večerní poděkování za dobré zážitky končíme básničkou, co jsme dělali a především, jakým dopravním prostředkem jsme jeli…

Ondra dospívá a v jeho okolí přibývá slov zlých. I když použiji neutrální slovník i tón řeči, naprosto neomylně vycítí, které ze slov skrývá v sobě zlost. Zkoušel po svém různé způsoby, jak se s tím vypořádat. Nejprve zlým slovům změnil písmena tak, aby nebyla k použití. Poté, co jsme mu dlouho my, realisté, vysvětlovali, že problém se neřeší zničením slova, ale úplně jinak, zkusili jsme jiné řešení: Odfouknout zlostná slova z okna.

Ondra roste, v jeho i v našem společném světě zlých slov přibývá, dobrých ubývá a pohádky k řešení nestačí. Poslední dobou jsme zaznamenali podivný jev. Ondra, který nás vždy jazykově srovnal do latě a okomentoval naše pochybení rčením češtin je tvůj kobylek, začal určitá slova vynechávat. Konkrétně většinou větný člen předmět. Když jsme se po něm pídili, pokoušel se ho nahradit zájmenem. Tento způsob domluvy zdá se nám poněkud nešťastným, a proto jsem jedné bezesné noci uvažovala, co ho k tomu vede. A při promítnutí celého jeho života mě napadá jedno jediné vysvětlení: vynechává slova, která obsahují jádro sdělení a která by mohla prozradit jeho pocity, které jsou jeho tajemstvím. A stejně jako poslední dobou nechce nikoho připustit k poslouchání písniček, které jsou také jeho bohatstvím, možná si uvědomuje cenu a význam slov a chce je chránit. Dobrých hodných slov nesmí ubývat. A tak, možná vzdáleně podoben Archimédovi a jeho kruhům, dává Ondra okolnímu světu varování: Nedotýkejte se mých slov!

Autorka: Jana Farkasová

Zdroj: Asociace pomáhající lidem s autismem, www.apla.cz

 
Materiály na serveru Dobromysl.cz jsou pouze obecného informačního a vzdělávacího charakteru.
Jejich případné využití je třeba vždy konzultovat s lékařem a je ve vaší plné odpovědnosti.
Tento server byl vytvořen za finančního přispění Evropských strukturálních fondů.
Názory zde prezentované vyjadřují postoje dodavatelů obsahu, a proto nemohou být v žádném případě považovány za oficiální postoj Evropské unie.
Dobromysl.cz, ISSN 1214-2107, Copyright (c) 2002 - 2013
MÁME OTEVŘENO? o.s. a dodavatelé obsahu
příspěvky, dotazy, spolupráce: redakce@dobromysl.cz