Robotické nohy a ovládání myšlenkami? Žádné sci-fi!


Technologie dokáže handicapovaným usnadnit život. Některá zařízení dokonce umožní lidem po úrazu páteře znovu se postavit na vlastní nohy. A aby toho nebylo málo, představíme i dva přístroje umožňující ovládání počítačových programů a her pouze myšlenkami.

Různými technologickými blogy po internetovém glóbu proběhla před časem zpráva o novém vynálezu novozélandských inženýrů. Robotický exoskeleton, který pomáhá vozíčkářům znovu chodit. I když jde prozatím jen o pomalé krůčky, bezesporu je možné označit je za velký pokrok v oblasti technologií pro tělesně postižené.


 

Skeleton je nadějí pro vozíčkáře

Robotický exoskeleton s názvem Rex lze nejlépe popsat jako robotické nohy kopírující ty skutečné lidské, které jsou k nim bezpečně upevněny několika pásky. Uživatel do exoskeletonu usedne, upevní končetiny a přístroj mu pak následně pomůže vstát. Pomocí robotické konstrukce napájené z vysokokapacitní baterie pak exoskeleton napodobuje lidskou chůzi. Spolu s ní udržuje uživatele v bezpečné vzpřímené poloze. Robotický pohyb se ovládá pomocí páčky podobné ovladačům elektrických invalidních vozíků. Heyden Allen, „testovací pilot“ Rexu, jinak paraplegik po úraz míchy, si první zkušenost a zážitky nemůže vynachválit. Jak se sám přiznal, nedbá upozornění lidí, aby se při chůzi díval kupředu. Naopak nemůže odtrhnout oči od svých „chodících“ nohou. Robotický pomocník neumožňuje jen chůzi vpřed, ale nabízí dlouhou řadu dalších manévrů, včetně otáčení do stran a dokonce chůzi po schodech. Výrobce si od svého produktu slibuje rozšíření sociálních kapacit pro tělesně posti- Robotické nohy a ovládání myšlenkami? Žádné žené osoby – v osobním i pracovním životě. Především rozšíření možností pro lidi, kteří dosud seděli na vozíku, jsou nesporné, a to i přesto, že design i rozměry celého robotického aparátu zatím nejsou úplně ideální. Oba tvůrci a zároveň zakladatelé společnosti Rex Bionics Richard Little a Robert Irwing vycházeli podle svých slov při tvorbě exoskeletonu Rex ze zkušeností se svými matkami, které jsou obě upoutány na invalidní vozíky a které přispívaly svými podněty k celkovému řešení a funkcím exoskeletonu. Exoskeleton Rex je ale stále průlomový v tom, že dokáže chodit s člověkem, který sám nohama nehýbe. Výrobci zařízení slibují uvedení exoskeletonu na trh už za rok, tedy v roce 2011. Momentálně podle jejich slov probíhá testování a již se nemohou dočkat prvních výsledků testů z reálných podmínek domácího prostředí uživatelů. Plánovaná cena je ale podle očekávání závratná a šplhá až ke 150 tisícům dolarů. Takové ceny jsou zpočátku u podobných průlomových zařízení běžné. Očekává se investor, popřípadě zájem prodejců pomůcek pro tělesně handicapované.


 

Pomysli… a stane se

Ovládání počítače či čehokoliv podobného jen pomocí myšlenek? Ano, je to možné. A nestojí to ani miliardy, ani statisíce, nýbrž pár tisíc korun. Zní to jako pořádně odvážné sci-fi, ale je to realita. Různorodé využití pro lidi se sníženou nebo mizivou hybností, kteří by se mohli potýkat s problémy s běžnými počítačovými periferiemi, jako je myš či klávesnice, se zde přímo nabízí. Sice jsou současně dostupné přístroje ještě nějaký ten krůček od možnosti plnohodnotného ovládání počítače jako celku, ale i tak mají nakročeno skvěle. Princip je přitom jednoduchý a prakticky velmi podobný vyšetření EEG (elektroencefalograf) prováděnému v nemocnicích. Představme si tedy oba přístroje, které jsou v současné chvíli na trhu. Prvním z nich je Neural Impulse Actuator neboli NIA od společnosti OCZ, tím druhým je EMOTIV Epoc. První jmenovaný není žádnou žhavou novinkou. Od počátku byl vyvíjen jako herní zařízení, zábavní hardware sloužící jako nový a atraktivní způsob ovládání her. Připomíná indiánskou čelenku s několika kosočtverci v oblasti čela, které zajišťují odečet mozkových impulzů. OCZ NIA v sobě vlastně kombinuje hned tři přístroje známé z lékařství. Prvním je zmíněný EEG, druhým je EMG (elektromyogram), který snímá svalové stahy, a posledním je elektrooculogram snímající pohyby očí. Všechny tři tyto systémy kombinuje a pomocí speciálního softwaru dokáže určité mozkové vlny či svalové kontrakce přiřadit k určitým počítačovým příkazům, obvykle k jednotlivým klávesám. Tímto způsobem lze počítač „naučit“, aby na pouhé pomyšlení či svalový pohyb prováděl jednoduché příkazy, které obvykle ovládáme například klávesnicí nebo stiskem tlačítka myši. Druhé zařízení – EMOTIV Epoc – je dvakrát dražší, ale také mnohem ambicióznější co do využití samotné technologie EEG a jí podobných pro ovládání počítačů a počítačových programů. Epoc vypadá trochu jinak než výše představený OCZ NIA – více než čelenku připomíná částečně skelet přilby, ze které vystupují ramena s elektrodami. Zařízení je ale oproti produktu OCZ, jak už napovídá cena, mířeno profesionálněji. Není primárně určeno na hry, ale na širší komerční a masové využití v mnoha oblastech. Společnost EMOTIV totiž kromě zařízení samotného nabízí speciální aplikaci a systém pro vývojáře, kteří tak mohou produkovat programy využívající technologie samotného zařízení. K dispozici je v současné době prohlížeč obrázků a fotografií, který naplno využívá síly myšlenkové kontroly. Kromě zmíněných aplikací pro vývojáře nabízí firma i různé programy pro výzkum a vývoj, což požene možnosti využití samotného zařízení kupředu. Časem se tak dočkáme další řady smysluplných programů ovladatelných právě myšlenkami.Autor: Štěpán Beneš


Zdroj: časopis Můžeš, www.muzes.cz

 
Materiály na serveru Dobromysl.cz jsou pouze obecného informačního a vzdělávacího charakteru.
Jejich případné využití je třeba vždy konzultovat s lékařem a je ve vaší plné odpovědnosti.
Tento server byl vytvořen za finančního přispění Evropských strukturálních fondů.
Názory zde prezentované vyjadřují postoje dodavatelů obsahu, a proto nemohou být v žádném případě považovány za oficiální postoj Evropské unie.
Dobromysl.cz, ISSN 1214-2107, Copyright (c) 2002 - 2013
MÁME OTEVŘENO? o.s. a dodavatelé obsahu
příspěvky, dotazy, spolupráce: redakce@dobromysl.cz