Máte dluhy a nevíte si s nimi rady?


Poradna pro osoby se zdravotním znevýhodněním a seniory poskytuje více než dva roky mj. i poradenství v oblasti dluhů! Zejména v prvních dvou měsících nového roku tradičně vnímají pracovníci Poradny nárůst klientů, kteří se potýkají s dluhy a neví si s nimi rady. „Lidé často Poradnu vyhledají v okamžiku, kdy jim dluhy začnou přerůstat přes hlavu,“ uvádí Kristýna Sklenářová, vedoucí služby a dodává: „Mnohdy pak ze svého příjmu splácejí jen dluhy a na hospodaření domácnosti jim nezbývají další prostředky. To je pak svádí k tomu znovu si půjčit. Tito lidé nemají žádné finanční rezervy, proto, když například v domácnosti vypoví službu nějaký spotřebič, půjčku vidí jako jediné řešení.“


V souvislosti s uplynulými svátky, a také s novoročním stoupáním cen i vyrovnáním záloh energií, vnímají pracovníci Poradny zvýšení poptávky po dluhovém poradenství. Věřitelé, exekutoři a vymahači často využívají emocí v období Vánoc a snaží se získat od svých dlužníků co nejvíce peněz. Zejména po Vánocích lidé přicházejí do Poradny s upomínkami ke splácení, s rozhodčími nálezy, nebo se zesplatněnými pohledávkami. A to už může být pozdě!


Poradnu mohou využít lidé se zdravotním znevýhodněním, dlouhodobě nemocní, senioři a jejich blízcí. Pracovníci této Poradny se snaží hledat co nejefektivnější východisko z této složité situace, ale velmi často je osobní bankrot jediným řešením. Hůře jsou na tom však lidé, kteří podmínky osobního bankrotu nesplní. I těm se však Poradna snaží pomoci. Poskytuje tuto službu bezplatně a je podpořena Nadací Taťány Kuchařové Krása pomoci. Poradna od listopadu 2012 sídlí nově na adrese Wurmova 7 v Olomouci.


Zdroj: Poradna, 774 724 877; 587 406 126, olomouc@iporadna.cz.