Někdo se dívá

Downův syndrom

Výstava Někdo se dívá je složena z prací žáků výtvarné pedagožky Mgr. Hany Žáčkové a obrazů Jiřího Šedého, malíře s Downovým syndromem.


Jiří Šedý

Mnohými cenami ověnčený šestatřicetiletý soběstačný mladý muž s Downovým syndromem pochází z Hlinska v Čechách, pracoval jako asistent ve speciální škole pro žáky s více vadami, kde pomáhal i v kuchyni, má osvědčení jako pomocný kuchař. Pracoval také jako vrátný na VŠ v Novém Jičíně, nyní žije v Kadani, jako dobrovolník spolupracuje s OS Radka, maluje s dětmi v kroužku Paletka, píše knihy, lektoruje, vydává kalendáře, maluje, zúčastňuje se různých besed. V roce 2002 získal hlavní Cenu Olgy Havlové, kterou mu předal prezident Václav Havel. O šest let později z rukou režiséra Jana Hřebejka obdržel cenu za nejlepší mužskou roli ve filmu Přesně tak. Roku 2011 získal světovou Cenu Dne Downova syndromu… Již čtvrtým rokem pořádá výtvarnou a literární soutěž o Cenu Jiřího Šedého Nejsem na světě sám. V literární soutěži, vyhlášené na našem webu Dobromysl.cz a pojmenované Klid dobré mysli, získal v říjnu 3. místo v kategorii próza. Jsem ráda, že je také naším občasným dopisovatelem, tato jeho redakční spolupráce vznikla již v předchozích letech, kdy redakci vedl zakladatel webu Dobromysl.cz Vladimír Lechnýř.


Mgr. Hana Žáčková a žáci ZŠ Ratibořická, Praha 9

Žáci výtvarné pedagožky Mgr. Hany Žáčkové připravili technikou pastelu pod jejím vedením výstavní koncept Někdo se dívá, jehož myšlenka je také o tom, jak paní Hanka uvádí: „že jsme stále pod dohledem kamer, neživé techniky, která nás obklopuje, ale možná zapomínáme na to, že kdo se na nás opravdu dívá, nesleduje, ale zkoumá nás, třeba i obdivuje nebo se bojí, jsou zvířecí oči.“ No a v kavárně si jejich zkoumavého pohledu nyní můžeme dočasně naplno užívat. Pár obrázků ,,pavích ok" nad kavárenským stolkem je malá hříčka navíc, podněcující vaši představivost. Vernisáž obohatil svým vystoupením talentovaný mladý houslista Eric Eberhart, žák 6. třídy. Obrázky vytvořili deváťáci (9. A,B) a expozici doplnilo i několik prací žáků z 8.A třídy.


Své práce vystavují: Stanislav Spitzer, Terezie Zimmelová , Michael Kadlec, Jiří Zeman, Jan Kubš, Jiří Hormandl, Lucie Bendlová, Vendula Kubíková, Petra Šédová, Jaroslav Spitzer, Matyáš Koranda, Ondřej Kosař, Veronika Pokorná, Vojtěch Eberhart, Kristýna Kosařová, Terezie Třísková, Adéla Mrštinová, Veronika Švábová, Veronika Juklová, Dominik Hanuš.


Zdroj: www.vesmirna.cz