Františka se narodila s Downovým syndromem, ale okouzluje svými texty

Zájmy

Sbírku nezvyklých deníkových zápisků ze svého života vydala básnířka z Chebska. Františka Barborka Pošmourná tvoří i navzdory svému hendikepu. Její prvotinu Deníky pokřtil v chebské Papírně herec Jaroslav Dušek.


Já Samota, jsem Tvé vlastní já. Já, nicota, jsem tvé Universum. Já mlčení, jsem tvé amen. Autorce těchto veršů, Františce Barborce Pošmourné, je 61 let a narodila se s Downovým syndromem. Její první knížku tvoří deníkové zápisky.


„Když ty texty vidíte, tak pochopíte, že deníkový záznam ve Františčině pojetí lze nazvat jedině poezií a ničím jiným. Ale nepředstavujte si žádné rýmované básničky. Jsou to krátké úderné poetické záznamy o tom, co se jí kdy událo,“ přibližuje Lucie Poláková ze Střední zdravotnické školy a vyšší odborné školy Cheb, která je jednou z osob, díky nimž mohla Františčina knížka Deníky vyjít.


Z Františčiných zápisků

27. května 2007

šedivé počasí

prší a prší a prší = jen se leje

včelky v úlech se jen smějí

Mája bzučí vesele, že se

na počasí vykašle


19. června 2007

Pralinkové probuzení

a se slovy kukuč

vyskočení z lože

ještě chvilka kosmetiky a ručníky

do prádelny; společný poloúklid

domácí, nebese jsou na

nádvoří nikdo nekřičí 2 klientky

zahalekaly slečna Vrbová =

hepčík času je habaďůra


3. srpna 2007

A na just = ík zaseto je poťapané

očista dočista

ze záhrobí plašíme mouchy

a poměry = kšandy = šle

statistika lásky, mnišství:

mnišský

život v odříkání naslouchat

Božímu

hlasu


16. září 2007

Boží milosti, rumělkové ráno

požehnaná buď svatá Nedělka

idylka


Heslovité i rozsáhlejší popisy dnů plné slovních hříček a novotvarů, poznámky ale i krátké úvahy zaznamenávající Františčino rozhodování, jak žít dál mimo ašský Domov PATA pro osoby se zdravotním postižením, který je posledních dvacet let jejím domovem.


S básnířkou se Lucie seznámila před čtyřmi lety, když vedla výtvarné dílny pro lidi s postižením. „Už když Fany malovala, dávala své tvorbě netradiční jména. Třeba šálu nazvala Africká třešeň. Přemýšlí poeticky a její svět je pro nás úplná krása,“ dodává.


Na Františčino básnické nadání přišla náhodou sociální pracovnice Ivana Čamková, která si všimla, že si Fany průběžně něco zapisuje. Několik jejích záznamů přepsala a dala přečíst ostatním. „Když se nám texty dostaly do rukou, bylo nám jasné, že by byla škoda neposlat je dál do světa,“ vzpomíná Lucie.


Františka byla příliš plachá a křehká na to, aby své zápisy četla veřejně. Nechat její texty číst herce se zas zdálo být zkreslující a neautentické. A tak Jindřich Novák přišel s nápadem vytvořit videozáznam, na kterém čte autorka své texty sama. „Je to její intonace, její přednes, je to prostě autentická Františka.“


Videodeník se premiérově promítal v roce 2011 na Jarmarku radosti v Chebu. Tam se viděla poprvé i Františka a o videu se dozvěděl také Jaroslav Dušek, který už několik let podporuje Festival porozumění pro lidi s postižením v Mariánských Lázních. Právě na tuto akci spisovatelku i s videem pozval.


„Fany je plachý introvert, křehká andělská bytost. Když jsme se jí zeptali - Františko, pojedete s námi na festival? Pan Dušek by vás chtěl poznat a udělat s vámi rozhovor, Františka pro nás překvapivě odpověděla - No proč ne, když už jsem byla i v televizi. Tím, že se viděla na videu, překonala svou bariéru a bez problémů komunikovala,“ vypráví Lucie Poláková.


Texty i osoba Františky inspirovaly skupinu mladých lidí z Aše, rapery Dark Side Crew a tým internetové televize MVTV, kteří společně vytvořili netradiční medailon o Fany a její tvorbě. Ten je dostupný na internetu.


Autor: Marie Benetková


Zdroj: http://vary.idnes.cz/basnirka-s-downovym-syndromem-frantiska-barborka-posmourna-pro-/vary-zpravy.aspx?c=A141129_2120239_vary-zpravy_ba