Najít práci s Fosa

Práce

V dnešní době z mnoha stran slýcháme o tom, jak složité je nalézt práci. Není proto příliš těžké si představit, s jakými obtížemi se při hledání práce potýkají lidé s postižením. Ale přesto není naděje, že by nalezli práci dle svých představ, nadobro ztracena. S nalezením práce pomáhá lidem znevýhodněným na trhu práce společnost Fosa a její program Podporované zaměstnávání. Co uchazeče o službu Podporované zaměstnávání nejčastěji zajímá, odhaluje následující rozhovor.


Dobrý den, kamarádka mi na vás dala kontakt, že nabízíte práci. Tak co pro mě máte?

• Dobrý den. My práci přímo nenabízíme, ale naším uživatelům pomáháme zaměstnání nalézt.

A kdy mi tu práci najdete? A jakou?

• Práci nehledáme jen my – jde o spolupráci, na které se musí podílet nejen pracovní konzultant, ale i uživatel, tedy člověk, který službu Podporované zaměstnávání využívá. Doba hledání práce se většinou odvíjí od možností a představ uživatele. Práci hledáme na otevřeném trhu práce a snažíme se, aby uživateli co nejvíce vyhovovala. Důležité tedy je, jakou práci chcete vykonávat.

Ale já nechci pracovat každý den osm hodin…

• Jak už jsme zmínili, společně hledáme takovou práci, aby co nejvíce vyhovovala uživateli. Z toho důvodu samotnému hledání předchází fáze profilování, kde si uživatel s pracovním konzultantem ujasňují představy o práci. Rozhodně není nutné pracovat osm hodin denně. Třeba naše klientka Renata pracuje v úklidu jednu hodinu denně.

Má vůbec smysl se do služby přihlásit? Já hledám práci spoustu let a moc se mi to nevede.

• Pracovní konzultant vám může pomoci i v tom, abyste se naučil hledat vhodné inzeráty, poradí vám, jak na ně odpovídat a může vás podpořit i na pohovoru. O tom, že služba má smysl svědčí fakt, že v letošním roce již ukončilo službu 24 uživatelů a z toho 18 se získáním práce, jde tedy o 75% úspěšnost.

Mně pohovory nedělají problém. Já většinou do práce nastoupím, ale za dva týdny mě vyhodí.

• I v tomto vám můžeme pomoci – nabízíme možnost pracovní asistence přímo na pracovišti, kde s vámi asistent bude trénovat pracovní postupy, pomůže vám při komunikaci se zaměstnavatelem a se zařazením do kolektivu. Jako třeba u klienta Lukáše. Ten získal práci na dva dny v týdnu na pozici pomocný kuchař a při zapracování mu pomáhali pracovní asistenti. Když se v práci zaučil, rozhodl se, že by rád hledal ještě další zaměstnání. Lukáš tak nastoupil do druhého zaměstnání, také jako pomocný kuchař. I zde využíval podpory pracovních asistentů na pracovišti. Po čase se v zaměstnání zcela osamostatnil a po čtyřech měsících od nalezení druhého zaměstnání již službu Podporované zaměstnávání nepotřeboval využívat.

Dobře. A kdy tu práci začneme hledat?

• Nejprve si vás pozveme na úvodní schůzku, kde zjistíme, zda je pro vás služba vhodná a pak vás zařadíme do pořadníku čekatelů. V současné době nemáme žádnou čekací dobu, takže teď je ta správná chvíle se přihlásit – čekací doba totiž někdy bývá i několik měsíců.

A kolik mě to bude všechno stát?

• Služba je poskytována zcela zdarma.

To je skvělé! Jak se tedy můžu přihlásit?

• Stačí si domluvit osobní schůzku na telefonním čísle 775 350 116, případně můžete poslat email na fosaops@fosaops.org. Další informace naleznete na stránkách www.fosaops.org. Těšíme se na vás!


Zdroj: společnost Fosa