O mém stahovacím přístroji


Jsem 44letá autistická žena, která má za sebou úspěšnou mezinárodní kariéru návrhářky vybavení pro chov hospodářských zvířat. Můj doktorát z přírodních věd jsem dokončila na universitě v Illinois v Urbaně a nyní jsem docentka přírodních věd na státní univerzitě v Coloradu.

POTÍŽE S HMATEM

V kostele jsem často zlobila, protože mě štípala a škrábala spodnička. Nedělní oblečení bylo jiné než oblečení pro všední den. Většina lidí si zvykne na různé druhy oblečení během pár minut. Dokonce i dnes se vyhýbám novým druhům spodního prádla. Trvá mi tři nebo čtyři dny, než si na něj úplně zvyknu.

Když jsem byla dítě, tak mě sukně a punčochy v kostele přiváděly k šílenství. Když jsem v zimním mraze nosila sukně, mé nohy trpěly. Potíž představovala změna z kalhot, které jsem nosila celý týden, na nedělní sukni. Kdybych musela pořád nosit sukně, nedokázala bych snést kalhoty. Dnes si kupuji oblečení, které je podobné. Moji rodiče netušili, proč jsem tak zlobila. Několik drobných změn by mé chování zlepšilo.

Hmatová citlivost může být do jisté míry snížena. Často pomáhá, když dítě vedeme k tomu, aby třelo svou pokožku různými druhy látek. Nervová zakončení mé pokožky byla velmi citlivá. Podněty, které byly pro většinu lidí nepatrné, pro mě představovaly skutečné mučení. Ayres (1979) uvádí mnoho dobrých pokynů pro postup, jak snížit hmatovou přecitlivělost.

PŘIBLÍŽIT SE A UHNOUT
Ve své knize Zvláštní případ: označení autista (Emergence: Labeled Autistic, Grandin & Scariano, 1986) popisuji nutkavou touhu po stimulaci tlakem. Byl to stav „přiblížení se a uhnutí“. Chtěla jsem mít příjemný pocit, že mě někdo objímá, když mě ale lidé objímali, vjem mě zaplavil jako přílivová vlna. Když mi bylo pět let, snila jsem o mechanickém přístroji, do kterého bych se mohla dostat a který by vytvářel uklidňující tlak. Bylo velmi důležité, abych přístroj mohla ovládat. Musela jsem mít možnost vjem přerušit, pokud začal být příliš silný. Když mě lidé objímali, ztuhla jsem a odtáhla jsem se, abych se vyhla vjemu, který byl jako všepohlcující přílivová vlna. Ztuhnutí a trhnutí sebou připomínalo uhnutí divokého zvířete. Jako dítě jsem zalézala pod polštáře z pohovky a nechala na nich sedět svou sestru. Na různých konferencích o autismu mi 30 nebo 40 rodičů řeklo, že jejich dítě vyhledává velkou stimulaci tlakem. Schoplerův průzkum (1965) ukázal, že autistické děti dávají přednost (bezprostřední) smyslové stimulaci, jako například doteku, chuti a čichu, před vzdálenějšími smyslovými podněty sluchu nebo zraku.

STAHOVACÍ PŘÍSTROJ
V osmnácti letech jsem si sestrojila stahovací přístroj. Toto zařízení je lemované pěnovou gumou a ten, kdo jej používá, má naprostou kontrolu nad dobou trvání a mírou vytvářeného tlaku. Úplný popis přístroje je v Grandin (1983, 1984) a Grandin a Scirano (1986). Přístroj poskytuje příjemný tlak pro většinu částí těla. Dlouho mi trvalo, než jsem si dokázala zvyknout na pocit toho, že mě někdo nebo něco drží, a nepokoušela se odtáhnout. Záznamy v odborné literatuře ukazují, že autisté postrádají empatii (Bemporad, 1979; Volkmar a Cohen, 1985). Mám pocit, že nedostatečná empatie může být částečně způsobena nedostatkem uklidňujícího hmatového vjemu. Jednoho dne, přibližně před 12 lety se po tom, co jsem použila stahovací přístroj, změnila reakce siamské kočky na mě. Tato kočka přede mnou dřív utíkala; potom, co jsem však použila svůj přístroj, jsem se s ní dokázala mazlit jemněji a kočka se rozhodla u mě zůstat. Než jsem mohla uklidnit kočku, musela jsem nejprve uklidnit sama sebe (Grondin, 1984). Podle vlastních zkušeností se stahovacím přístrojem jsem přišla na to, že po jeho použití nejsem téměř nikdy agresivní. Abych se dokázala lépe chovat k lidem, musela jsem se nejprve naučit, jak se uklidnit prostřednictvím měkkého tlaku stahovacího přístroje. Před dvanácti lety jsem napsala: „Vím o tom, že pokud nesnesu stahovací přístroj, nedokážu nikdy zahrnout láskou druhou lidskou bytost.“ (Grandin, 1984). Při své práci s hospodářskými zvířaty jsem přišla na to, že když se zvířat dotýkám, zvyšuje to mou empatii. Když se jich dotýkám a hladím je, jsem k nim jemnější. Stahovací přístroj má také uklidňující účinek na můj nervový systém. Stahovací přístroj se používal na klinikách při práci s autistickými a hyperaktivními dětmi (schéma 6-1 a 6-2). Lorna King, profesionální terapeutka z Phoenixu v Arizoně, uvádí, že tento přístroj má uklidňující účinky na hyperaktivní chování. Terapeuté zjistili, že silná stimulace tlakem má uklidňující účinky (Ayres, 1979). Studie u zvířat i lidí ukázaly, že stimulace tlakem snižuje podráždění nervového systému (Kumazawa, 1963; Melzack, Konrad, a Dubrobsky, 1969; Takagi a Kobagasi, 1956). Tlak na určité části těla vzbudí u prasat pocit uvolnění (Grandin, Dodman a Shuster, 1989).


Ukázka z materiálu Temple Grandin – An inside view of autism, Center for the Study of Autism, Oregon, www.autism.org, překlad Martina Jakubův, jazykové korektury Dita Krišťanová, Dobromysl.cz

 

Celý text:

T. Grandin - o sobě a nedostatcích v řeči


T. Grandin – O stahovacím přístroji a úzkosti v pubertě


T. Grandin – Sluch, rytmus a hmat

 

Více informací:

Autismus - nejčastější dotazy

Co je Aspergerův syndrom?

 
Materiály na serveru Dobromysl.cz jsou pouze obecného informačního a vzdělávacího charakteru.
Jejich případné využití je třeba vždy konzultovat s lékařem a je ve vaší plné odpovědnosti.
Tento server byl vytvořen za finančního přispění Evropských strukturálních fondů.
Názory zde prezentované vyjadřují postoje dodavatelů obsahu, a proto nemohou být v žádném případě považovány za oficiální postoj Evropské unie.
Dobromysl.cz, ISSN 1214-2107, Copyright (c) 2002 - 2013
MÁME OTEVŘENO? o.s. a dodavatelé obsahu
příspěvky, dotazy, spolupráce: redakce@dobromysl.cz