Léčivá aromatická masáž

Terapie

Jediné, co jsem si ještě nedávno spojovala se slůvkem aromaterapie byly vonné éterické oleje, které se nalévají do lampiček, aby člověku provoněly dům. Později jsem dostala jedlový olej až z daleké Sibiře, který jsem si po kapkách přidávala do koupele a nasávala tu nádhernou lesní vůni nejen čichem, ale doslova všemi póry. Pravda je, že jsem si bez jakékoliv propagační literatury už tenkrát, na základě vlastní zkušenosti, uvědomila, že různé vůně obsahují různé vibrace a že mi každá nevyhovuje. Ty, které se mnou nějakým způsobem „ladily" však dokázaly spolehlivě prohloubit prožitek z relaxace. Postupně jsem přišla na to, že éterické oleje se dají používat mnoha různými způsoby. Do již zmiňovaných lamp, koupele, ale také k inhalaci, do sauny a k masáži. Můžete si pár kapek vetřít do postele nebo do oblečení..

Že je aromaterapie hotová věda, jsem se dověděla nedávno v souvislosti s aromaterapeutickou masáží. Je to masáž, která se nesoustřeďuje pouze na fyzický problém, ale masér – terapeut zjišťuje příčinu bolesti na psychické - duchovní úrovni. Tedy pokud si to přejete samozřejmě, protože chcete-li pouze relaxační masáž, sloužící k uvolnění a poskytující blahodárnou péči vašemu tělu, je to vaše svobodná volba. Pokud máte však například bolesti zad, cítíte se celkově vyčerpáni, řešíte nějaký životní předěl a hledáte všechny prostředky, jak svoji těžce zkoušenou psýché podpořit, je aroma-masáž vynikajícím pomocníkem.

Masér-terapeut na základě pohovoru, či hodnocením vašich neverbálních projevů (mimo jiné i držení těla) holisticky zhodnotí, které rostlinné silice do základního oleje přidá, aby podpořil řešení daného problému. Tady bych podotkla, že čím lépe masér člověka pozná, tím lépe je schopen sestavit ten správný „elixír". Aromaterapeut tedy zcela zjevně nemůže brát kus jako kus. Pokud má léčivá směs pomoci, musí využít svých znalostí, citu, intuice a empatie. Zákonitě tím dochází k určité interakci, přiblížení se a člověk takto ošetřovaný, cítící zájem, je pak schopen se otevřít a lépe uvolnit. To je první krok k úspěšnému řešení problému.

Pozitivní na celé proceduře je, že i když se může stát, že vám aromaterapeut nenamíchá přesně tu správnou směs, přírodní esence vám nijak ublížit nemohou a samotná masáž vám prospěje zcela určitě.

Jak tedy taková aromaterapeutická masáž probíhá: po výše zmíněném pohovoru následuje promasírování chodidel. Masáž je velmi jemná, přesto však účinná. Na chodidlech, prstech a nártech nohou se nachází takzvané reflexní plošky, které přesně odpovídají určitým orgánům v těle. Při reflexní terapii slouží tyto plošky k diagnostikování potíží a následným rozmasírováním k jejich postupnému odstraňování. Při aromaterapeutické masáži jde o prohřátí těchto citlivých bodů. Tím dojde k celkovému uvolnění organismu. Poté již armoaterapeut provádí masáž jednotlivých částí těla – podle přání klienta, či podle doporučení terapeuta (můžete si takto nechat ošetřit celé tělo, od vlasové části až po konečky prstů).

Já jsem absolvovala masáž zad, krční páteře a hrudi. Bylo to nesmírně příjemné. Přestože masáž mi zpočátku připomínala spíše hlazení, účinek byl úžasný. Ztuhlé svaly se uvolnily, tělo si připadalo opečováváno a milováno (čehož je nám zajisté třeba), a já se vznášela v oblacích příjemných nevtíravých vůní. Uvědomila jsem si, jaký rozdíl je mezi přírodní vůní a syntetickou. Jak bláhově se my lidé snažíme neustále zdokonalovat, co je naprosto dokonalé. Po jemném úvodu přešla terapeutka k pečlivé probírce mých svalů a šlach. Ani při tomto způsobu masírování jsem nepocítila žádné zvýšené tlaky či prudké hnětení. Páteř se krásně uvolnila, svaly ohřáté třením byly příjemně regenerovány. Musím dodat, že jsem zřetelně cítila nejen fyzické, ale i energetické působení masérky, což jednoznačně pokládám za nesmírně přínosné. Samozřejmě, že každý masér působí současně energeticky, ale je obrovský rozdíl, když energii do masáže vkládá vědomě a přesně ví, jak, proč a kde s ní pracovat. Po masáži je dobré dopřát si odpočinek a hodně tekutin.

Pokud se vám aromatická masáž zalíbí, můžete si ji udělat i sami nebo požádat někoho blízkého. Je jisté, že svěřit se do rukou odborníka a nechat se namasírovat podle přesných pravidel je lepší, ale vždycky není čas, takže zde je návod, jak si připravit aromatický olej. Platí zde pravidlo, nepoužívat éterické oleje a silice neředěné. Jsou totiž vysoce koncentrované a mohly by vaši pokožku nepříjemně podráždit. Některé silice jsou nevhodné pro těhotné ženy. Další kontraindikací je vysoký či nízký krevní tlak. Zde je nutné nepoužívat ty silice, které tlak snižují či naopak zvyšují. Opatrnost je potřebná i pokud trpíte ledvinovými potížemi. No a nakonec pozor na slunění. Platí, že méně znamená více a proto si pozorně přečtěte upozornění na lahvičce.

Pokud si tedy chcete namíchat masážní olej, použijte jako základ 20 ml slunečnicového, olivového, meruňkového nebo mandlového a do něj přidejte 1-10 kapek éterického oleje . Směs promíchejte a vyzkoušejte reakci pokožky na předloktí. Některé směsi olejů již můžete koupit namíchané. Například proti tabákovému kouři nebo Vánoční.

Pokud si chcete esenciální olej nakapat do koupele nezapomeňte, že voda by neměla být teplejší než 35 –37°C. Nejlepší je 3-10 kapek oleje rozmíchat v 1 dcl mléka nebo lžičce medu.

Do aromalampy stačí nalít na dno misky trošku vody a do ní nakapat 3-5 kapek oleje. Pak již jen zapálíte svíčku a nadechnete se…

Vůně, stejně jako zvuk či barva, je vibrací. Nemusíte si to tedy ani uvědomovat, vibrace do Vás vstoupí a působí. Například bazalka je výborné nervové tonikum a současně odpuzuje hmyz. Bergamot je antiseptický a podporuje trávení a hojení. Borovice pomáhá při rýmě a nachlazení. Cedrové dřevo je výborné při bronchitidě, ovšem není vhodné pro nastávající maminky. Estragon podporuje chuť k jídlu a pomáhá při revmatismu. Eukalyptus je dezinfekční a napomáhá při hojení ran. Heřmánek – nejvšestrannější esenciální olej, je protizánětlivý, vhodný na dobré trávení, proti plynatosti a průjmům, snižuje teplotu, uklidňuje a tlumí bolesti. Levandule je vhodná při nespavosti, rozmarýn napomáhá koncentraci, verbena je antidepresivní, klementinka – velmi oblíbená u dětí, pomáhá uvolnit napětí.

Vyjmenovala jsem jen několik málo olejů a jejich vlastností, protože jejich seznam a účinky by vydaly na několik stránek. Jak vidíte působí nejen na nemoci, ale i na postoje. Přeji šťastnou ruku při výběru a krásnou vůni kolem Vás i ve vás.

K aromatické masáži se můžete např. objednat u paní Marie Sukdolákové, Cholupická 21, Praha 4

Tel.: 0604 469 842 (info@aromasaz.cz)

Jitka Kolaříková


Zdroj: www.spirala.cz
Související články

Kranio-sakrální terapie
...někdy též nazývaná osteopatie, je velmi účinné ošetření, jehož cílem je nastolení energetické rovnováhy v organismu pomocí jemného působení hlavně na kosti. celý článek

Alternativní medicína u dětí se specifickými potřebami
Alternativní medicína zahrnuje akupunkturu, chiropraxi, bylinnou léčbu, homeopatii, naturopatii, osteopatii a tradiční čínské lékařství. Všechny metody jsou založeny na důvěře v léčivou sílu přírody... celý článek

Masáže dětí a kojenců
Dotekové relaxační techniky pomáhají zlepšit projevy lehké mozkové dysfunkce, dokonce i některé projevy Downova syndromu i autismu, mohou zlepšit stav astmatiků, alergiků, ekzematiků aj. celý článek

O dotýkání se
Hmatové dojmy pomáhají dítěti uvědomit si hranice svého těla, pomáhají duši na cestě do těla. Na straně druhé je hmat tím smyslem, ve kterém splývá vnímání předmětu (nebo osoby) s vnímáním vlastní bytosti, vlastní existence. celý článek