Lekce lásky


 

 Předtím, než dítě s postižením vstoupí do našeho života, péče o zvláštní potřeby, které by mohlo mít, se nám může jevit jako spousta práce. Opravdu, dítě se zvláštními potřebami vyžaduje mnohem více pozornosti a péče než jakékoliv jiné. Patrně bude stále nutné naše dítě krmit déle než jeden rok. Pomoci mu nebo ho úplně obléknout v deseti letech. Pomoci mu s koupelí nebo ho donést všude, kam se na vozíčku nedostane. Dávat pozor na každou jeho potřebu, neboť mnoho věcí takové dítě nikdy nedokáže samo. To, co nás pohání kupředu, dává nám energii a pocit, že to stojí za to, je naše zcela bezpodmínečná láska k dítěti. Šli bychom na konec světa pro lék a zcela obětovali sami sebe péči o své dítě. Je to vrozená vlastnost, nebo nás to učí naše děti?

Většina rodičů miluje své děti sobecky: děti povznášejí naše životy, umožňují nám znovu prožívat své dětství, dávají nám příležitost pocítit pýchu. Novopečení rodiče dítěte s postižením často pochybují, jak budou schopni milovat dítě, které se odlišuje od takového dokonalého snu. Ale čas a naše děti nás naučí skutečnému významu lásky.

Dokud se sami nestanou rodiči jednoho z nich, mají lidé k dětem s postižením samozřejmě různé přístupy. Někteří k nim mají vřelý vztah, jiní mají potřebu je stále ochraňovat, a někteří se v jejich přítomnosti cítí nepříjemně. Postižení našeho dítěte nevyhnutelně změní tyto naše postoje, i ty nejzápornější, v pozitivní. Mnoho lidí začlení předchozí pozitivní zkušenost s těmito dětmi do svého života, kdežto jiní se budou cítit strašně, protože se k nim možná chovali sprostě a krutě. S tím se potřebují naučit žít nebo se nějak vyrovnat.

Když je vše řečeno a uděláno, nic nám není více drahé a zbožňované než péče o naše dítě.

Nic není možné milovat více než sezení na posteli našeho dítěte po celé hodiny, abychom se ujistili, že je v pořádku.

Nic není možné milovat více než pomáhání našemu dítěti se obléknout nebo vyměnit mu plínku (i když mu je více než sedm let).

Nic není možné milovat více než jemné vkládání soust do jeho úst a příprava kojenecké lahve.

Ač se někteří rodiče budou zpočátku cítit bezmocně, brzy se naučí, o čem všem je láska. A protože většina matek pečuje o své dítě nepřetržitě na celý úvazek, ráda bych se s vámi podělila o jedno staré přísloví, které zní: „Lidé si myslí, že svůj život obětujeme výchově dítěte, ale my víme, že život je mít dítě.“

 

Autor: Silvia Lawniczak

Zdroj: Special Mommy Chronicles, http://www.sleepingangel.com, publikováno s laskavým svolením autorky, překlad Pavla Novotná, jazykové korektury Dita Křišťanová

 
Materiály na serveru Dobromysl.cz jsou pouze obecného informačního a vzdělávacího charakteru.
Jejich případné využití je třeba vždy konzultovat s lékařem a je ve vaší plné odpovědnosti.
Tento server byl vytvořen za finančního přispění Evropských strukturálních fondů.
Názory zde prezentované vyjadřují postoje dodavatelů obsahu, a proto nemohou být v žádném případě považovány za oficiální postoj Evropské unie.
Dobromysl.cz, ISSN 1214-2107, Copyright (c) 2002 - 2013
MÁME OTEVŘENO? o.s. a dodavatelé obsahu
příspěvky, dotazy, spolupráce: redakce@dobromysl.cz