Léky a autismus

Aspergerův syndrom

 

V následující části popíšu mou zkušenost s léky. Existuje mnoho poddruhů autismu a léky, které účinkují na mě, mohou být v jiném případě nepoužitelné. Rodiče dětí s autismem by se měli poradit s lékaři, kteří jsou informováni o posledních výsledcích lékařského výzkumu.

V lékařské literatuře jsem četla, že antidepresiva, jako například Tofranil (Imipramin), byly účinné při léčbě pacientů s endogenní úzkostí a panikou (Sheehan, Beh, Ballenger a Jacobsen, 1980). Příznaky popisované v této publikaci vypadaly podobně jako moje, proto jsem se rozhodla Tofranil vyzkoušet. Padesát miligramů Tofranilu před spaním působilo jako kouzlo. Pocity nervozity začaly během týdne mizet. Po čtyřech letech na Tofranilu jsem přešla na padesát miligramů Norpraminu (Desipraminu), který má méně vedlejších účinků. Tyto prášky změnily můj život. Colitis a ostatní zdravotní problémy spojené se stresem byly vyléčeny.

Dr. Paul Hardy z Bostonu přišel na to, že Tofranil i Prozac (Fluoxetin) jsou účinné při léčbě některých adolescentů a dospělých s lehčí formou autismu. Dr. Hardy i Dr. John Ratey (Personal Communication, 1989) zjistili, že musí být použity velmi malé dávky těchto léků. Tyto dávky jsou většinou mnohem nižší než ty, které se předepisují proti depresi. Příliš velká dávka může způsobit rozrušení, agresivitu nebo rozčilení, a příliš nízká nebude účinkovat. Mé „nervové“ záchvaty bývaly cyklické, a když jsem užívala léky, mívala jsem recidivy. Pouze silou vůle jsem se udržela na 50-ti miligramové dávce a nechala recidivu odeznít. Užívání těchto léků je jako seřízení karburátoru u auta. Než jsem si lék vzala, motor běžel stále na prázdno. Teď běží normální rychlostí. Už se nefixuji, ani nejsem unášená. Prozac a Tofranil (Clomipramine) byly velmi účinné u lidí s autismem, kteří mají obsesivně-kompulsivní příznaky, nebo nutkavé myšlenky, které se jim stále honí hlavou. Účinné dávky Prozacu se lišily od 20-ti miligramů kapslí týdně po 40 miligramů denně. Příliš vysoká dávka způsobí rozrušení nebo rozčilení. Pokud se autista rozruší, měla by být dávka snížena. Jiné slibné léky pro agresivní dospívající a dospělé lidi s autismem jsou beta blokátory. Výborně snižují agresivní chování (Ratey et al., 1987).

Během osmi let, kdy jsem brala antidepresiva, se stále zlepšovala má řeč, společenskost a držení těla. Tato přeměna byla tak postupná, že jsem si jí sama nepovšimla. Přesto, že se mi okamžitě ulevilo od „nervů“, nějaký čas trvalo, než jsem se odnaučila staré vzorce chování.

Minulý rok jsem měla příležitost navštívit moji starou kamarádku, Billie Hart, která mě znala předtím, než jsem začala brát antidepresiva. Řekla mi, že jsem úplně jiný člověk. Říkala, že jsem dřív chodívala a sedávala shrbeně, a nyní své tělo držím rovně. Zlepšil se oční kontakt a už se nevrtím na židli. Byla jsem také překvapená, že už to nevypadá, že stále popadám dech, a přestala jsem polykat slova.

Různí lidé, které jsem potkala na setkáních a konferencích lidí s autismem, pozorovali, jak se během těch osmi let, kdy jsem užívala léky, zlepšuje má řeč i chování. Má stará kamarádka, Lorna King, si také povšimla mnoha změn: „Tvá řeč bývala jakoby stlačená, přicházela téměř v trhavých poryvech. Dříve jsi měla tendenci zasekávat se, a to přešlo.“ (Grandin & Scariano, 1986). Neuvědomovala jsem si zvláštnosti mé řeči a chování, dokud jsem se nepodívala na videokazety. Myslím, že videokazety by se mohly použít k tomu, aby pomohly mnoha lidem s autismem s řečí a společenským chováním.

 

Zdroj: Temple Grandin – An inside view of autism, Center for the Study of Autism, Oregon, překlad Martina Jakubův
Související články

Úvodem o sobě a o nedostatcích v řeči
Jsem 44letá autistická žena, která má za sebou úspěšnou mezinárodní kariéru návrhářky vybavení pro chov hospodářských zvířat. celý článek

Vám, dospělým s AS...
...píši já, který jsem nedávno, ve středním věku, obdržel tuto diagnózu. / Gunnel, Švédsko/ celý článek

O mém stahovacím přístroji
Před dvanácti lety jsem napsala: „Vím o tom, že pokud nesnesu stahovací přístroj, nedokážu nikdy zahrnout láskou druhou lidskou bytost.“ celý článek

O úzkosti v pubertě
Představte si, jak vám bylo, když jste dělali něco, co skutečně vzbuzuje trému, třeba při vašem prvním veřejném projevu. Pak si představte, že si tak připadáte téměř pořád a nemáte k tomu žádný důvod. celý článek