Najít si nějakou práci


Jmenuji se Jana Lyznyková. Je mi 20 let. Dochodila jsem textilní školu pro mládež s více vadami. Na škole to bylo lehký, ale zkoušky byly o něco těžší. Říkala jsem si „to neudělám“, ale udělala jsem je a mám výuční list. Chtěla bych si v tom něco najít a dělat svůj obor. V tom však nic zatím nebylo, máma s tátou chodili na pracovní úřad, ale tam nic nebylo – chtěli tkalce, ne tkadleny. Asi rok jsem byla doma, ale pak máma našla inzerát v Mladé frontě. Dočetla se, že dávaj dohromady kavárnu. Šla jsem na pohovor a ptali se, jestli bych chtěla s nimi tu kavárnu dělat dohromady. Zatím se mi tu líbí, ale nevím, jestli bych to chtěla dělat v budoucnu. Nevadí mi dělat mezi lidmi , ale chtěla bych dělat něco dohromady s mámou. Máma dělá chlebíčky a když má nějaký kšeft, tak jí je pomáhám připravovat. A máma říká, že mi jdou nejlíp. Dělat chlebíčky nebo teplou kuchyni, to mě baví nejvíc, ale zatím nevím, jestli by mě někde chtěli. Baví mě hlavně vaření a tkaní na stavu. Taky mám ráda malé děti a zvířata – hlavně koně. Vždycky, když máma kupuje tátovi koňský salám, tak říkám, že to jíst nebudu.

Brácha to má jasný, bude dělat automechanika. Táta to má teď taky jasný, dělá maséra. Takže zbývám já, najít si nějakou práci. Taky bych mohla dělat kadeřnici. Baví mě česat lidi. Máma říká, že když jí já vyfoukám vlasy, tak jí to pak pěkně drží. Ale nevím zase, jestli by někde vzali holku, která má epilepsii. A taky bych potřebovala výuční list na kadeřnici, a to je plno učení.

Volala nějaká paní a chtěla, abych mluvila o tý epilepsii. Mně se o tý nemoci blbě mluví, a když má o tom člověk mluvit do telefonu... Bylo mně to strašně nepříjemný. Do telefonu, abych říkala, od kolika let mám epilepsii a tak. Už teď žádný záchvaty nemám. Máma říkala, že mě od malička doktoři prali práškama a nepomáhalo to, ale doktor Komárek mi pomohl a už je to dobrý. Už bych to nechtěla zažít znova. Dřív jsem se třeba bála zavřít oči a usnout, teď už se nebojím.

 
Materiály na serveru Dobromysl.cz jsou pouze obecného informačního a vzdělávacího charakteru.
Jejich případné využití je třeba vždy konzultovat s lékařem a je ve vaší plné odpovědnosti.
Tento server byl vytvořen za finančního přispění Evropských strukturálních fondů.
Názory zde prezentované vyjadřují postoje dodavatelů obsahu, a proto nemohou být v žádném případě považovány za oficiální postoj Evropské unie.
Dobromysl.cz, ISSN 1214-2107, Copyright (c) 2002 - 2013
MÁME OTEVŘENO? o.s. a dodavatelé obsahu
příspěvky, dotazy, spolupráce: redakce@dobromysl.cz