Zkušenost osamělého rodiče


Rodičovství v jednom není pro slabé. Někomu pomáhá jeho rodina, žije-li blízko, ale mnozí tak jako já musí vše zvládat ve své osamělosti. Přidejte k tomu skutečnost, že jedno či více z vašich dětí má speciální potřeby, a úkol se stává nepřekonatelným.

Znáte to: každé rozhodnutí spočívá jen na vašich bedrech, musíte být pro vaše dítě vším… a jste na zvládnutí všeho sami - od utření slzy až po boj s pojišťovnou. Jste bez ustání unavení, osamělí, stresovaní. Jste tak zaměstnáni prací a péčí o vaše děti, že prázdniny, čas k odreagování se, nepřicházejí v úvahu. Nedostatek financí možná znemožní dovolenou rovněž, a tento nedostatek času jen zesílí vaši osamělost, vaši depresi a pěkně brzy skončíte s pocitem robota, neustále konajícího co je potřeba, žijícího jen stále jeden a ten samý den. Jak můžete přežít? Jak můžete najít vnitřní sílu a odvahu pokračovat?

Pravdou je, že nepotřebujete dovolenou k dobití baterií, vše co potřebujete je 5 minut tu či onde jen a jen pro sebe, užít si trochu legrace. Nemusí to být nic velkého. Stačí například přečíst denně pět stránek z knížky, kterou jste si už dávno chtěli přečíst. Nebo napsat pár řádek do deníku, abyste ventilovali svou frustraci. Může to být hovor po telefonu či e-mail vprostřed noci, když se cítíte na dně.

Život osamělého rodiče může být dobrý a odměňující přes všechny obtíže a stres. Jeho pozitivní stránkou je, že jsme svými vlastními pány. My rozhodujeme, za co utratíme peníze, kde budeme žít, jaké auto si koupíme a jaký druh domácího mazlíčka si pořídíme. Žádné kompromisy, žádné hádky.

Samotný rodič si často vybuduje zvláštní pouto s dítětem, což obvykle není možné v kompletní rodině, zvláště pokud oba rodiče pracují. Rovněž vychovávání dítěte se obejde s mnohem menším stresem, neboť nedochází ke střetu odlišných názorů dvou rodičů. Dítě dospívá výrazně rychleji z prosté nutnosti, protože musí převzít více zodpovědnosti k tomu, aby bylo schopné svému rodiči pomoci. Nemusí to ovšem platit pro všechny případy, jelikož u dětí s postižením je často méně pravděpodobné, že se dovedou o sebe samy postarat.

Být osamělým rodičem má své výhody a nevýhody. S trochou vtipu, pomoci našich přátel a 5 minut pro sebe jsme dostatečně posíleni nejen k tomu přežít, ale i zažít a uvědomit si, že život je stále krásný a přínosný přes všechny překážky a obtíže.

 

Autor: Silvia Lawniczak

Zdroj: Special Mommy Chronicles, http://www.sleepingangel.com, publikováno s laskavým svolením autorky, překlad Pavla Novotná

 
Materiály na serveru Dobromysl.cz jsou pouze obecného informačního a vzdělávacího charakteru.
Jejich případné využití je třeba vždy konzultovat s lékařem a je ve vaší plné odpovědnosti.
Tento server byl vytvořen za finančního přispění Evropských strukturálních fondů.
Názory zde prezentované vyjadřují postoje dodavatelů obsahu, a proto nemohou být v žádném případě považovány za oficiální postoj Evropské unie.
Dobromysl.cz, ISSN 1214-2107, Copyright (c) 2002 - 2013
MÁME OTEVŘENO? o.s. a dodavatelé obsahu
příspěvky, dotazy, spolupráce: redakce@dobromysl.cz