Na cestách


Řízení

* Řízení je popravdě zvláštní schopností. Jak rychle se naučíte řídit, nemá absolutně nic společného s vaší inteligencí a šikovností v jiných oblastech. Někteří opravdu stupidní, téměř stupidní blbci se naučí řídit za pět lekcí, zatímco někteří inteligentní lidé se to nenaučí ani za padesát  lekcí.

* Já sám jsem zažil hotové peklo, když jsem se učil řídit. Nejtěžší věcí pro mě bylo myslet v předstihu a předvídat. Jeden instruktor mi párkrát opravdu hodně vynadal.

* Pokuste se najít si citlivého instruktora, pokud je to možné. Někteří instruktoři bývají předpojatí, náladoví, impulzivní a netrpěliví.

* Jak už bylo řečeno, nepokoušejte se srovnávat s jinými lidmi. Jiní lidé mohou přehánět v tom, jak málo lekcí potřebovali, a mohou lhát, když budou tvrdit, že zkoušky složili napoprvé.

* I malý pokrok je pokrok.

 

Cesty do zahraničí

* Pokud cestujete z jakéhokoli důvodu do zahraničí, zjistíte, že se asi budete muset přizpůsobit dost odlišnému životnímu stylu. To může být celkem zábavné, nebo to může být pro vás dost těžké a nepříjemné (kulturní šok, šok kultur).

* Ať jste v jakékoli zemi, dávejte si dobrý pozor, pokud budete přecházet přes cestu, protože v některých zemích bývá dost bezohledných řidičů, opilých za volantem, často tam překračují povolenou rychlost, řezají zatáčky, vykřikují na jiné řidiče a dělají na ně různé posunky.

* Pokud cestujete na vlastní pěst, ne s cestovní kanceláří, buďte opatrní při výběru cíle své cesty, zjistěte si, z jakých důvodů tam většina lidí jezdí a NEUNÁHLETE se při rozhodování.

* Pokud se chcete zúčastnit nějaké expedice, pamatujte, že budete muset cestovat a žít s určitou skupinou lidí 24 hodin denně a že pravidla uvedená v kapitole Bydlení, život mimo domov budou platit dvojnásobně. Pravděpodobně budete muset žít v podmíkách, které mohou  být částečně nepohodlné a nepříjemné.

* Pokud nebudete vycházet se členy skupiny podle vašich představ, můžete se rozhodnout, že skupinu opustíte a pojedete dále sám  a zkontaktujete se s místními lidmi, kteří vás mohou přivítat s otevřenou náručí a zacházet s vámijako s váženým hostem ve svém domě, kde tempo života může být mnohem pomalejší a klidnější, než na jaké jste zvyklý.

* Pokud skončíte spolu s vaším batohem a vším cenným, co máte s sebou u někoho, jako jeho host, napište si, pokud možno co nejdříve a tajně,jeho (její) adresu a telefonní číslo, abyste definitivně neztratili na něj (ni) kontakt, kdybyste se někde, např. ve městě ztratili. Pokud jse člověk trpící AS, až tuze lehce můžete důvěřovat lidem, kteří se vám jeví mimořádně přátelští, a na začátku si vůbec neuvědomíte, že by mohl nastat nějaký problém.

* Na druhé straně v některých zemích mají lidé sklony být chladnějšími a zajímají se o vás méně, než je  na západě běžné. Může být trapné až nebezpečné si s nimi vyprávět. Může dojít k vypjaté situaci a na povrch se dostanou těžké předsudky a rasismus, takže pokud jste jiného náboženského vyznání, bude lepší, když si to necháte pro sebe.

* V zemích třetího světa nejde všechno tak hladce, jako to bývá na západě, ale to neznamená, že byste jim měli pomáhat tak, že začnete rozdávat svoje peníze. V chudých zkorumpovaných zemích mají peníze vždy tu vlastnost, že si vždycky najdou cestu k těm nejbohatším a nejbezohlednějším, kteří vykořisťují ty chudší. Speciální charitativní organizace jsou vysoce  trénované a zkušené  v tom, jak dodat peníze a prostředky těm správným lidem na správných místech.

* V mnohých zemích třetího světa policie, právní systém a zákonodárství může být extrémně kruté a zkorumpované, takže se držte stranou od problémů a pokuste se být nenápadní. Policie může být schopná vás nastrčit jako obětního beránka a chtít získat hromadu peněz na úplatkách takovým způsobem, že vás bude držet jako svého rukojmího v jedné ze svých zavšivených, přeplněných a nanejvýš nepohodlných policejních cel.

* Pokud cestujete do ciziny na vlastní pěst poprvé,  téměř jednoznačně je nejlepší zůstat na západě a cestovat do států, jako jsou Francie, Nizozemsko, Kanada, Španělsko, Skotsko nebo Švýcarsko, které mohou být nádherné a zajímavé země.

 

Dohadování se o cenu

V mnohých zemích (všude v zemích třetího světa a ve většině středomořských států) se od vás konstantně očekává, že budete na tržistích smlouvat, případně po vás budou chtít, abyste s nimi učinili nějaký výměnný obchod. Takto dohodnuté ceny budou kolísat v rozpětí jedné osminy až jedné poloviny ceny, kterou byste normálně čekali, že zaplatíte v obchodě, nebo  na západě. Jednejte s úsměvem a v dobré náladě, ale pamatujte, že je to vždy jen na vás, jak se rozhodnete a abyste se nenechali oškubat, abyste nekoupili draze. Jediným cílem prodávajícího je neprodat pod cenou, se ztrátou. Takže pokud jste u nich dobře nakoupili, mohou se pokusit  zahrát vám při odchodu na city tím, že budou naříkat nějak tak, že „jste sebrali jejich dětem i to poslední od úst".

* Pamatujte, že pokud se necháte doběhnout a oškubat, asi se budete hněvat sám na sebe.

* Tito lidé neprodávají se ztrátou, někteří ma jí za sebou desítky roků zkušeností v prodávání a smlouvání.

* Pokud se vás někdo pokusí podvést při jednání a vám se to zdá nedůvěryhodné, jednoduše řekněte „ne, děkuji" a klidně jděte pryč.

Lehce se vám může stát, že vás doběhnou, když dobře neznáte jejich peníze.

* Pokud s někým dojednáváte nějaký neformální obchod u vás doma, nebuďte příliš velkodušný, ani příliš lakomý. Najít správnou míru může být těžké.

 

Příležitosti k seznámení

*Prvním krokem, abyste našli společné rozptýlení, začali společensky žít, bývá často pročtení inzerátů ve vašich místních novinách a pak stačí už jen zvednout telefon.

*Přitom nejtěžším krokem může být právě to zvednutí sluchátka. 

* Kluby a spolky mohou být dobrým způsobem, jak potkávat lidi, ale často to vyžaduje mít nějakého koníčka a být ve svém oboru dobrý, aby si vás vážili jako člena skupiny. Na druhé straně pro svobodné existují kluby a místa jednoduše pouze za účelem potkávání se.

* Práce pro dobrovolníky bývá inzerovaná v novinách a také v místní knihovně.

* Taktéž může být velmi dobrým krokem zapsat se do večerní školy. Poradenské kurzy chování a psychologie vám mohou obvzláště rozšířit obzor ve věcech týkajících se společenské interakce. Dokonce i kdybyste náhodou neudělali zkoušky, mohou vám přinést více užitku než kterémukoli jinému studentovi.

 

 

Marc Segar - Zvládanie ťažkostí: Návod na prežitie pre ľudí s Aspergerovým syndrómom /Coping: A Survival Guide for People with Asperger Sundrome/, slovenský překlad Autistické centrum Andreas, český překlad Dita Křišťanová 
 
Materiály na serveru Dobromysl.cz jsou pouze obecného informačního a vzdělávacího charakteru.
Jejich případné využití je třeba vždy konzultovat s lékařem a je ve vaší plné odpovědnosti.
Tento server byl vytvořen za finančního přispění Evropských strukturálních fondů.
Názory zde prezentované vyjadřují postoje dodavatelů obsahu, a proto nemohou být v žádném případě považovány za oficiální postoj Evropské unie.
Dobromysl.cz, ISSN 1214-2107, Copyright (c) 2002 - 2013
MÁME OTEVŘENO? o.s. a dodavatelé obsahu
příspěvky, dotazy, spolupráce: redakce@dobromysl.cz