Neurotechnologie


V salónku hotelu Renaissance se v úterý 16. dubna konala tisková konference „na počest 400 000 výročí existence druhu Homo sapiens, 100. výročí první neurotechnologické aplikace v medicíně, 40. výročí zahájení výroby komerčních přístrojů k audiovizuální senzorické stimulaci a prodeje 1111. neurotechnologického přístroje v České republice.“ J. M. Valuch, ředitel firmy Gradior Galaxy, představil druhé přepracované vydání knihy „Neurotechnologie, mozek a souvislosti“, která je u nás nejúplnějším a nepřehlednějším zdrojem informací o tom, jak bychom mohli myslet a žít lépe.

Tyhle mind machines, tedy počítače pro duševní zdraví na principu audiovizuální stimulace mozkových vln, se dnes šíří světem takovou rychlostí jako osobní počítače před 15 lety. Bez neurotechnologických přístrojů si dnes nedokáží představit život vrcholoví sportovci, umělci, špičkoví manažeři, projektanti, pedagogové i studenti především v USA.

Stručně řečeno, když vás bolí hlava, nepodáváte takový výkon, jaký byste potřebovali, nebo když potřebujete nastudovat velký objem nových poznatků, zapnete si přístroj (AVS, audiovizuální stimulace) velikosti walkmana, zvolíte optimální program (relaxace, povzbuzení, harmonizace mozkových hemisfér, posílení imunitního systému aj.), nasadíte si sluchátka (do uší se linou pomalé uklidňující tóny) a brýle (zavřenýma očima sledujete rytmické a stále se zpomalující blikání červených či jinak barevných diod, synchronizovaných se sluchovou stimulací) a mozek vám naskočí. Srovná se. Začne konečně fungovat. A vy jste chytří, energičtí, rozhodní, jistí sami sebou, zdraví, usměvaví, spokojení.

Nebo se připojíte na snímače (biofeedback, biologická zpětná vazba), přístroj si vás změří, a váš úkol je zklidnit se tak, aby červená světýlka pomalu přešla do oranžové, žluté a nakonec zelené barvy. Během několika pokusů zjistíte, že se takto, díky zpětné vazbě („vidíte“, jestli jste klidní nebo ne, zjistíte, že to, co jste považovali za klid, klidem zdaleka ještě není, anebo si s překvapením uvědomíte, že i pozitivní myšlenka, např. „to mi to jde“, klid vaší mysli a optimální hladinu alfa mozkových vln naruší), snadno naučíte dostat se do optimálního klidového stavu kdykoliv a kdekoliv, prakticky na povel.

V České republice se prodalo již 900 takovýchto přístrojů. Jejich uživatelé je používají převážně na odstranění stresu, na problémy s nespavostí či s vysokým krevním tlakem, ale možná ani netuší, že pozitivně mění své životy. 99% z nich vyjádřilo uspokojení a 75% z nich dokonce „mimořádné uspokojení“. Jsou to většinou podnikatelé, úředníci, zdravotníci, techničtí pracovníci a studenti, ale také důchodci, diplomaté a vědci.

Otázky přítomných novinářů, většinou důchodcovského věku, odpovídaly všeobecnému povědomí. Míjely cíl. Pozornost například vzbudila informace o tom, že původně byly pokusy s těmito přístroji a principy tajné (prováděly se pod kontrolou Pentagonu a CIA) a teprve po roce 1986 se dostaly k laické i lékařské veřejnosti. Otázka tedy zněla „proč?“ Výzkumy prý nesplnily očekávání Pentagonu a spol. Jiné otázky se týkaly která nemoc a potíž se takto dá odstranit.

Odpovědi se bohužel také minuly účinkem. Nikdo jasně neřekl, že se takto sice dají léčit neurózy, stres, vysoký krevní tlak, poruchy spánku a imunity, epilepsii, migrény, chronické bolesti páteře, drogovou závislost, stařeckou demenci a dokonce i leukémii, ale že při preventivním využití nemusí k poruchám a potížím vůbec dojít! Pentagon výzkum ukončil, protože z bojechtivých generálů a k agresi naprogramovatelných vojáků se stali mírumilovní pacifisté, ekologičtí aktivisté a aktivní účastníci mírových aktivit! Přístroje lidi vyčistily až k samé podstatě lidství, a tou skutečně je, tak jak to tvrdí buddhisté a mystici všech věků, vnitřní mír, vyrovnanost, pohoda, tolerance, dobro.

Kniha Neurotechnologie, mozek a souvislosti 2 je určena každému, kdo si uvědomuje, že má mozek, a má zájem ho patřičně využívat. Zatím ho totiž využíváme prý tak ze 7%. Přístroje, které firma Gradior Galaxy (tel. 02/ 24102492) dováží, rozhodně stojí za vyzkoušení. Otestujte, zeptejte se, vyžádejte informace. Jejich je totiž budoucnost a na nich také záleží, jak ta budoucnost bude vypadat. Investice do vlastního mozku se rozhodně vyplatí. Nikdo se nemůže stát Einsteinem, ale každý se může stát sám sebou. Každý jsme geniální, jen nám o tom neřekli, anebo jsme neměli možnost si to vyzkoušet.

Skeptik by zcela jistě na tomto místě citoval z výzkumu, který uvádí, že 90% obyvatel Kalifornie už přesně ví, jak by měl žít, aby žil dlouhá léta zdravě a šťastně, ale jen 28% z nich se podle toho skutečně denně řídí.

T. A. Edison kdysi řekl, že „životní příležitost člověk často přehlédne, protože má na sobě montérky a vypadá jako práce.“ Neurotechnologie (a chytré pilulky) tuhle práci neuvěřitelně zefektivňují. A ani my tady v Česku se už nemůžeme vymlouvat, že jsme o tom nevěděli nebo že to nebylo k dostání.

Autor: Vlastimil Marek

Zdroj: časopis Mana + server Spirála - www.spirala.cz

 
Materiály na serveru Dobromysl.cz jsou pouze obecného informačního a vzdělávacího charakteru.
Jejich případné využití je třeba vždy konzultovat s lékařem a je ve vaší plné odpovědnosti.
Tento server byl vytvořen za finančního přispění Evropských strukturálních fondů.
Názory zde prezentované vyjadřují postoje dodavatelů obsahu, a proto nemohou být v žádném případě považovány za oficiální postoj Evropské unie.
Dobromysl.cz, ISSN 1214-2107, Copyright (c) 2002 - 2013
MÁME OTEVŘENO? o.s. a dodavatelé obsahu
příspěvky, dotazy, spolupráce: redakce@dobromysl.cz