Hlavně zvolit ten správný přístup


Winston Churchill řekl: „Přístup je drobnost, která činí velké věci“.

Je to tak pravdivé rčení, až mi z toho naskakuje husí kůže. Vím to moc dobře. Když se totiž dobře vyspím, celý den se pak se stavem svého syna vyrovnávám mnohem snadněji. Někdy dokonce na chvíli zapomenu, že s ním není něco v pořádku. Prostě procházím dnem, leckdy dokážu být i zábavná, lásku mohu rozdávat na počkání. I můj syn je v takové dny šťastnější. Otázka je, co mám udělat, aby pozitivních dnů bylo co nejvíce. Jak se člověk vlastně rozhodne, že se začne chovat jinak a zvolí jiný přístup, ačkoli se nad ním táhnou černočerné mraky?

Náš přístup ovlivňuje způsob, jakým přistupujeme k jednotlivým dnům, navíc výsledky nepociťujeme sami, ale i lidé v bližším a vzdálenějším okolí. Jednoduše řečeno si nejdřív musíme uvědomit, co v životě můžeme ovlivnit a co ne, a pak ty okolnosti, které ovlivnit dokážeme, zkusíme zvládnout, jak nejlépe dovedeme. To, co změnit neumíme, prostě vezmeme na vědomí a přizpůsobíme se. A na mysl mi přichází další citát…

Bože, dej mi sílu přijmout věci, které nemohu změnit,

odvahu změnit ty, které mohu,

a moudrost rozlišit je od sebe.

Náš život je příliš vzácný a důležitý na to, abychom ustrnuli na jednom místě a soustředili se na věci, které nemůžeme změnit. Jednou začas se každému stane, že se musí proklopýtat hrozným dnem a nedokáže se bránit, ale pak zase přijdou lepší dny, kdy obloha ani duše nebudou tak zachmuřené. Takové dny si musíme zapamatovat, abychom z nich čerpali zkušenosti, odvahu a sílu a změnili svůj přístup. Pokud se orientujeme na naději, je možné, že najdeme zcela netypický, ba přímo neobvyklý způsob jednání s dítětem. Naše mysl tak může být otevřená ke všem druhům možností, budoucnost najednou nevyhlíží tak ponuře. Z podobného stavu mysli již vzešlo mnoho vynálezů. Pokud se ztotožníme s myšlenku, že náš život není tragédie, naopak je plný zázračných událostí a lásky, skutečně můžeme očekávat, že prožijeme vyrovnanější a šťastnější život, a to nejen ve fyzickém světě, ale i ve svém nitru.

Dobrý přístup je důležitý nejenom proto, abychom se cítili dobře, ale také pro děti, protože se od nás učí a přejímají naše nálady.

Pokud si budeme myslet, že život je tragédie, protože máme dítě s postižením, pak i ono bude svůj život považovat za tragédii.

Pokud jsme přesvědčeni, že život je naplněn příležitostmi, dítě bude do budoucnosti hledět s nadějí.

Pokud si budeme myslet, že život nestojí za to, abychom ho žili, dítě si to také bude myslet.

Pokud si budeme myslet, že život je nádherný, nebude dítě si nebude neustále stěžovat, ale bude vděčné za každý hezký den.

Pokud budeme cítit hořkost nad kartami, které nám osud rozdal, bude to dělat i naše dítě.

Právě proto musíme postižení a handicap zasadit do správného rámce a zacházet s ním s láskou a vstřícností. Dítě s pozitivním přístupem nám bude velkou pomocí v našich špatných dnech, a naopak. Je to věc dávání a přijímání.

Naneštěstí patříme do klubu, který jsme si nevybrali, členství v něm je nezrušitelné. Náš přístup, špatný nebo dobrý, ovlivňuje vše, co děláme, a také všechny lidi kolem nás.

 

Autor: Silvia Lawniczak

Zdroj: Being Different - Special Mommy Chronicles, http://www.sleepingangel.com /smc.htm, publikováno s laskavým svolením autorky, česká verze připravena díky pomoci dobrovolníků dobromysl.cz - překlad Jana Chaloupková, redakce Dagmar Brejlová

 
Materiály na serveru Dobromysl.cz jsou pouze obecného informačního a vzdělávacího charakteru.
Jejich případné využití je třeba vždy konzultovat s lékařem a je ve vaší plné odpovědnosti.
Tento server byl vytvořen za finančního přispění Evropských strukturálních fondů.
Názory zde prezentované vyjadřují postoje dodavatelů obsahu, a proto nemohou být v žádném případě považovány za oficiální postoj Evropské unie.
Dobromysl.cz, ISSN 1214-2107, Copyright (c) 2002 - 2013
MÁME OTEVŘENO? o.s. a dodavatelé obsahu
příspěvky, dotazy, spolupráce: redakce@dobromysl.cz