Děti a bezpečné užívání internetu

Rodina

 

 Pravidla pro rodiče a děti k bezpečnému užívání internetu

 

Nikdy nesděluj adresu svého bydliště, telefonní číslo domů nebo adresu školy, kam chodíš, někomu, s kým jsi se seznámil (-a) prostřednictvím internetu, jestliže Ti to rodiče (nebo lidé, kteří se o Tebe starají) přímo nedovolí.

Pokud si to neprobereš s rodiči, neposílej nikomu po internetu svoji fotografii, číslo kreditní karty nebo podrobnosti o bankovním účtu a vůbec žádné osobní údaje.

Nikdy nikomu, ani nejlepšímu příteli, neprozrazuj heslo své internetové schránky nebo počítače.

Nikdy si bez dovolení rodičů nedomlouvej osobní schůzku s někým, s kým jsi se seznámil (-a) prostřednictvím internetu. I když Ti rodiče (nebo lidé, kteří se o Tebe starají) dovolí se s takovým člověkem sejít, nechoď na tuto schůzku sám (-a); sejděte se na veřejném místě a řekni doma přesně kam jdeš a proč tam jdeš.

Nikdy nepokračuj v chatování, když se Ti bude zdát, že se tam probírají věci, které Tě budou přivádět do rozpaků nebo Tě vyděsí. Nezpůsobíš nikomu žádnou škodu, když o takovém zážitku řekneš svým rodičům nebo lidem, kteří se o tebe starají.

Nikdy neodpovídej na neslušné, hrubé nebo vulgární emaily.

Nikdy neotvírej soubory přiložené k elektronickým zprávám (emailům), pokud přijdou od neznámých lidí nebo z míst, která neznáš. Okamžitě tyto zprávy smaž. Mohou obsahovat viry nebo jiné programy, které by zničily všechny informace a software počítače.

Vždycky řekni svým rodičům (nebo lidem, kteří se o Tebe starají) o všech případech neslušných výrazů na internetu, totéž platí i pro neslušné obrázky.

Vždy buď sám (-a) sebou a nezkoušej si hrát na někoho, kým nejsi (třeba na staršího).

Vždycky si pamatuj následující pravidlo a chovej se podle něho: jestliže některá webová stránka bude obsahovat upozornění, že je určena jen pro dospělé nebo jen pro lidi od určitého věku, musí se to respektovat a ti, kteří nevyhovují uvedeným kritériím, nemají takovou stránku otevírat !

Vždycky si pamatuj i další pravidlo: když Ti někdo na internetu bude nabízet něco, co zní tak lákavě, že se to nepodobá pravdě, nevěř mu – není to pravda !

Lidé, kteří se na internetu setkají s dětskou pornografií mohou podat oznámení v rámci Policie ČR, případně poslat elektronické podání (e-mail, případně opatřený elektronickým podpisem) na e-podatelnu ministerstva vnitra.

 

Autor: PaedDr. Josef Rydlo

Zdroj: Sborník z 12. kongresu o sexuální výchově v Pardubicích 2004, zveřejněno na webu Společnosti pro plánování rodiny a sexuální výchovu www.planovanirodiny.cz
Související články

Psychologické aspekty chatování
To, že na internetu je jednoduché vše, co je v běžném světě a hlavně v sexuálním životě složité, či dokonce nemožné, zjišťuje více a více lidí. celý článek

Bezbariérová e-linka důvěry
Jako každý jiný se i lidé s postižením potýkají s krizovými situacemi, osobními a vztahovými problémy a potřebují se o nich s někým poradit, nebo se někomu svěřit. celý článek