Jak to zvládat...


Když se dítě nenarodí zdravé, projdou rodiče určitou fází smutku, která je u jednotlivých lidí obvykle velmi odlišná. Během posledních šesti let, kdy vedu skupinu rodičů s podobnými zkušenostmi a zpracovávám pro ně webové stránky, jsem zjistila, že jakmile se rodiče vyrovnají s počátečním šokem a vztekem, vytvoří si určité postupy, jak svou situaci zvládat.

Tyto postupy mohou být naprosto různé a spadají do jedné či více z následujících kategorií:

1. AKČNÍ rodič: rodič, který se rozhodne, že udělá v rámci společnosti nějakou změnu. Někteří rodiče vytvoří skupinu rodičů s podobnými zkušenostmi, jiní založí organizaci nebo se do již existující zapojí. Začnou jednat a dělat něco zásadního a důležitého, aby pomohli sobě i jiným. Dělají to s největší pravděpodobností proto, aby měli pocit, že původně bezvýchodnou situaci mají alespoň trochu pod kontrolou. Je to jejich způsob zvládání.

2. AKTIVNÍ rodič: aktivní rodič prahne po informacích a velice rád je sdílí s ostatními. Rád pomáhá druhým a také tak činí, ať již konkrétními skutky nebo laskavým slovem. Dává nový význam sousloví „jsme velká rodina“.

3. PASIVNÍ rodič: pasivní rodič nehledá ani nedává podporu. I když se zapojí do nějaké skupiny lidí s podobnými zkušenostmi, málokdy ji navštěvuje nebo vyjadřuje své názory. Občas se možná na něco zeptá, ale pokud tak učiní někdo jiný, nereaguje, ani kdyby mohl pomoci. Často říká, že nemá čas, což je oprávněná odpověď, i když trochu sobecká. Být s ostatními na jedné lodi pro něj nepředstavuje pomoc, proto tuto situaci řeší tím, že je sám.

4. ROZHOŘČENÝ rodič: není jich mnoho, přesto jsou. Tito rodiče mohou patřit do některé z výše uvedených kategorií, většinou do kategorie pasivních. Pokud se k něčemu vyjadřují, tak jedině kriticky. Tito rodiče nejraději házejí kameny, vytrhávají věci z kontextu, aby vrhli na ostatní špatné světlo, na jakékoli situaci umějí nacházet a kritizovat maličkosti, které nejsou dost dobré. Většinou jsou velmi negativní, rádi vyvolávají problémy a... tak bych mohla pokračovat dál. Tito rodiče nikdy nechválí ani nikomu za nic neděkují. Většinou jsou nevděční. Na několik takových rodičů jsem bohužel narazila. Kopou kolem sebe a útočí na ostatní, protože mají dojem, že jiní jsou na tom lépe nebo nejsou dost dobří na to, aby vedli nějakou organizaci (ačkoli je nepravděpodobné, že by sami něco udělali). Anebo se prostě z celé řady příčin snaží znechutit život ostatním, snad proto, že budou-li jiní lidé na dně, oni se budou cítit lépe. Takoví rodiče se se svou situací pravděpodobně nesmířili a nenaučili se ji adekvátně zvládat.

Koneckonců ale není ani tak důležité, jak rodiče vycházejí s ostatními, nýbrž jak vycházejí s vlastními dětmi. Helen Kellerová vyrůstala jako neslyšící a nevidící, přesto své postižení překonala, protože v ni její rodiče i učitelé věřili. Proto by negativismus nikdy neměl mít při výchově nikde žádné místo. Rodiče obecně – a ROZHOŘČENÍ zvlášť – by měli mít nezlomnou víru ve své děti, měli by usilovat o pozitivní ladění. Často to může být v podstatě jediné, co jim pomůže, aby dokázali jít dál. Pamatujete si na Forresta Gumpa? Neustále měl na paměti, co říkala jeho máma, a část jeho úspěchu spočívala právě v podpoře a povzbuzení, které od ní dostával. Kdysi jsem někde slyšela, že takovou situaci může zvládnout každý, pokud v něj věří alespoň jeden člověk. Je to pravda!

 

Autor: Silvia Lawniczak

Zdroj: Special Mommy Chronicles, http://www.sleepingangel.com /smc.htm, publikováno s laskavým svolením autorky, česká verze připravena díky pomoci dobrovolníků dobromysl.cz - překlad Markéta Krajníková, redakce Dagmar Brejlová

 
Materiály na serveru Dobromysl.cz jsou pouze obecného informačního a vzdělávacího charakteru.
Jejich případné využití je třeba vždy konzultovat s lékařem a je ve vaší plné odpovědnosti.
Tento server byl vytvořen za finančního přispění Evropských strukturálních fondů.
Názory zde prezentované vyjadřují postoje dodavatelů obsahu, a proto nemohou být v žádném případě považovány za oficiální postoj Evropské unie.
Dobromysl.cz, ISSN 1214-2107, Copyright (c) 2002 - 2013
MÁME OTEVŘENO? o.s. a dodavatelé obsahu
příspěvky, dotazy, spolupráce: redakce@dobromysl.cz