I mé dítě může konečně na tábor

Zájmy

 

 Naše 9-letá adoptivní dcera Martinka si kromě svého mentálního postižení nese do života ještě celou kupu problémů – zdravotních i psychických - a ty ji automaticky odepírají možnost, podílet se na běžném životě vrstevníků – a samozřejmě i účastnit se jakéhokoliv letního tábora.

Ale protože já sama jsem jezdila na tábory každý rok a moc jsem si přála, aby naše dcera taky poznala ty skvělé zážitky, které mě doprovázejí dodnes – hledala jsem lidi, kterým budu moci naše dítě svěřit bez obav z následků. Podařilo se nám najít Občanské sdružení Kvítek z Plzně (http://www.volny.cz/kvitek.plzen/), ve kterém je parta lidiček, kteří jsou pro naše dítě ochotni udělat opravdu první poslední, jen aby se jejich letního tábora mohla zúčastnit.

Přípravy začínají pro nás rodiče – i pro vedoucí – už dlouho před prázdninami. Probíhá čilá korespondence, ve které seznamuji vedoucí (a zároveň své dlouholeté kamarády) s Martinčinými „specifiky“ – zdravotní omezení, fobie, medikace atd. Je vybrána osůbka vhodná jako osobní asistentka a zároveň oddíl s tím nejlepším vedoucím na světě:o)

Martinka – protože kromě jiného velice nerada opouští svůj domov a rodiče – moc nadšená z cesty na tábor není…Ale nakonec jsem asi nervóznější já jako máma než moje dítě:o)

U autobusu předávám Evičce = osobní asistentka - dítě, kufry, dvoustránkový „návod k použití“:o) – s dovětkem, že jsme na příjmu 24h denně kdyby cokoliv…Martinka nadšeně odchází – a zvesela mi mává – na rozdíl ode mě, která tam stojí, roní krokodýlí slzy a marně přemýšlí, jestli dělám dobře, že své dítě vydávám „napospas“ tomu velkému světu!

Místo plánovaného „užívání si“ bez dítěte (mám Martinku na starosti opravdu téměř 365 dnů v roce –a tohle byly po několika letech první opravdu volné dny) bloumám po domě, uklízím a myšlenkami jsem stejně pořád u Martinky – prostě „bláznivá matka“, jak konstatoval můj manžel:o)

Denně jsem ve spojení s táborem pomocí sms – denně posílám 2-3 pohledy. Včas jsem zaměstnala polovinu republiky – známé, kamarády, rodinu, aby Martince poslali alespoň 1 pohled – takže jich nakonec dostala za 5 dnů tábora přes 30:o)

Po 6 – pro mě velice náročných - dnech – si vyzvedáváme s manželem naši dceru přímo na táboře – poznáváme nejen báječného Honzu = vedoucí oddílu – ale i ostatní lidičky – hlavní vedoucí Aničku, zdravotnici s malým synem, díky němuž naše Martinka změnila „trošku“ názor na ty hrozný, řvoucí a slintající mimina:o) – prostě jsme se ujistili, že naše Martinka byla opravdu v těch nejlepších rukou.

O čemž jsme se přesvědčili i následně – veškeré mé pokyny z „návodu k použití“ byly dodržovány do puntíku (kolikrát se to nepodaří ani mně:o)

- Martinka byla v úžasné psychické pohodě, což ji vydrželo ještě spoustu dnů po táboře

- Martinka se přesvědčila, že i ona může mít kamarády, kteří ji berou se vším všudy takovou jaká je:o)

Vím, že pro spousty z Vás je samozřejmostí, že své dítěte pošlete na tábor, školu v přírodě, soustředění – ale pro rodiče dětí s postižením je to obrovská výhra, když se najde někdo, komu mohou své dítě svěřit bez obav. Tak jen jsem se chtěla podělit o svoji radost a zároveň poděkovat lidičkám z Kvítku za to, co pro naši Martinku dělají.

 

Autorka: B. Jungerová
Související články

Když táborová integrace funguje...
Snad se náš rozhovor stane návodem pro jiné organizátory táborů a i jiné děti s postižením dostanou šanci zúčastnit se letního tábora. celý článek

Dovolená jako z pohádky
Pokud máte dítě s nějakým handicapem či omezením v praktickém životě, je to s dovolenou někdy horší... celý článek

O jedné narozeninové oslavě
Reportáž z narozenin Martinky, která už začíná vyrůstat z posedlosti McDonald´s a KFC ... celý článek

Letní dětský tábor trochu jinak
O canisterapeutickém integrovaném táboře s Janou Mejtovou z Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích. celý článek

Integrace ve volném čase
Aby se podpořila integrace musí někdo zajistit dítěti pomoc při styku s ostatními dětmi a tvořit příležitosti k vypěstování přátelských vztahů. Je mnoho cest, jak toho dosáhnout. celý článek

Začleňování do zájmové činnosti
informace pro ty, kteří chtějí, aby jejich dítě chodilo do skauta či pěveckého kroužku celý článek