Poradna



limity


dotaz:

Dobrý den, ráda bych se zeptala na pojem "limit pro pojišťovnu", který poživají lékaři. Mám dvě děti s kombinovaným postižením,žádám dětské a odborné lékaře /ortopedy, neurology/o různé potřeby, např. inkontinentní pomůcky, invalidní vozíky, ortopedické boty nebo o rehabilitační péči.Dostávám někdy od lékaře odpověď,že mi NEMŮŽE potřeby pro děti vypsat,jelikož by v ordinaci překročil jakýsi „limit pro pojišťovnu“, musel by to pak uhradit z vlastní kapsy.Tak se stavá, že děti musí přerušit rehabilitační cvičení na dobu až 3 měsíců.Ptám se 1.Existují ze strany pojišťovny tyto „limity“ ?

2.Jestliže ano, může je lékař oprávněně používat jako argument pro NEVYPSÁNÍ poukazu na pomůcky nebo zdravotní péči?

Děkuji za odpověď a přeji hezký den.


odpověď:

Dobrý den,

myslím, že určitě existují omezení od pojišťoven na výkony, které mohou lékaři předepisovat. U jednotlivých pojišťoven se tyto limity liší podle vnitřních směrnic. Obraťte se na revizního lékaře Vaší pojišťovny, který Vám řekne na co máte nárok a v jaké výši. Můžete se také obrátit na Váš obecní úřad s rozšířenou působností (nebo Úřad MČ Praha), který podle vyhlášky 182/1991 Sb, § 33 poskytuje jednorázové příspěvky na opatření zvláštních pomůcek, právě u pomůcek, které nehradí zdravotní pojišťovna. Podrobnější informace ohledně zdravotních pojišťoven Vám poskytne Ministerstvo zdravotnictví: tel.: 224 971 111, e-mail: verejnost@mzcr.cz.


kategorie dotazu: ostatní dotazy - mentální postižení, autor dotazu: zelesice