Poradnadotaz


dotaz:

Dobrý den,

Mému synovi je 31 let. . Řeknu-li to laickými slovy : Syn není ani ležící , ale ani schopen pracovat v chráněné dílně . Bylo nám řečeno, že si máme hledat - sponzory , pro jeho péči. Neboť potřebuje osobního asistenta.

Asistent může pracovat pouze 6 hod. /tj. 4 asistenti na den / ano, máte pravdu taky spí, ale nemůže zůstat v bytě sám!!! Neboť když se probudí třeba v noci /a jde např. na záchod/ musí tam někdo být !!!

Tj. 170 Kč první hodina + další hodina 85Kč x 4 o.a. !!!!!!!! den a to je prosím to nejlevnější !!!!

A tato péče by byla u nás v bytě s X asistentami na střídačku a asi na týden!!!

To opět neřeší náš problém !!!

Ale to není to co jako mi rodiče hledáme , nebo alespoň já jsem ještě v Praze nenašla /vyjímka asi Modrý klíč - permanentně vytížen/ .

Syn se musí nejdříve seznámit s prostředím , pak vyskoušet na dva dny a pak třeba na měsíc a v prostředím co už zná a né pokaždé jinde .

To je velmi náročné pro všechny !!!

Bylo by moc fajn kdyby na Dobromyslu vznikla - rubrika kam by jsme mohli mi jako rodiče zavítat a dle nabídek těch sdružení - co jste nám zaslal /a i určitě i mimo pražských ty by se táké hodily/ a jejich podmínek o přijetí - na respitní péči , věku dítěte, postižení , finanční stránka , na jak dlouhou dobu atd. atd.... si mohli vybrat .

Tohle by byla konkrétní pomoc pro nás rodiče co máme děti v domácí péči!!!!!!!

Já jako maminka , zatím nechci syna dát nikam na trvalo /i když jsme to již vyskoušeli/ , ale samozřejmě hledám - druhý domov pro svého syna, tak aby vyhovoval co nejlépe pro obě strany . Jak pro syna tak pro zařízení v kterém by žil jednou natrvalo.

Takový domeček se zahradou - kde by vznikly pokojíky pro jednoho dva , klienty jakéhokoliv - postižení a ne zase rozdělování !!!!! kam by mohli docházet i v SO a NE na návštěvu z chráněných bytů další klienti . Kde by mohli dle svého postižení pomáhat ....v kuchyni, na zahrádce se zvířátky, ve skleníčku atd. ..

Zde by mohl být vyčleněn pokojík pro respitní péči na střírdačku pro X klientů na X dní v roce !!!!

To jsem nikde nenašla !!!!!

A kdyby z rodičů , kteří využívají tuto respitní péči někdo zemřel, či nemohl se dál už o své dítě starat - zůstal by tento klient už zde natrvalo !!! Protože by zde byl již DOMA !!!

To je to co hledáme /nejen já/ !!!

Můžete nám v tomto pomoci .

Je možné udělat - web stránku - nebo podrubriku , nebo já nevím jak to správně nazvat ?

Zde by mohla vzniknout i stránka konkrétních - klientů a jejich příběhů a i jejich sponzorů na vybudování takovéhoto domovského zařízení .

Je to ve vašich možnostech a můžete takto nám rodičům pomoci ?

Přeji krásný den a ze sluníčkem v duši se s vámi loučí a na odpověď čeká Vače čtenářka Růžena Hofštetrová


odpověď:

Dobrý den,

přesně takové zařízení jaké hledáte asi v Praze není. Tuto službu tedy poskytují v Domově Dana, ale ten funguje pouze pro ženy s mentálním postižením. Mohla byste využít denní nebo týdenní zařízení pro dospělé, kam byste musela syna odvézt a pak si ho vyzvednout. Jsou i levnější asistenční služby, ale nepokryjí asistenci 24h denně např. naše sdružení nabízí Asistenční službu, kde klient přispívá 65 Kč,- na hodinu, ale je omezena na 40h měsíčně.

U některých chráněných bydlení byste se určitě mohla domluvit na postupném zvykání Vašeho syna. Myslím, že právě u chráněného bydlení na Xaverově by nebyl problém, aby tam Váš syn byl např. od pondělí do pátku a na víkendy byste si ho brali domů. Jedná se o rodinný domek se zahradou, který obývá 5 mužů a k dispozici je asistent 24h denně.

Na stránky Dobromysli mohou samozřejmě přispívat jak sami klienti tak jejich rodiny a příběhy jsou zveřejňovány viz. článek Žiju s autistou z 10.3. Připravujeme v rámci Dobromysli diskusní fórum, kde budou moci vzájemně řešit své problémy přímo klienti, jejich rodiny i veřejnost.

Seznam organizací poskytující různé sociální služby najdete v katalogu na www.neziskovky.cz nebo www.mcssp.cz/adresar - kde je adresář poskytovatelů sociálních služeb v Praze a v podstatě všechny organizace zabývající se touto problematikou najdete na stránkách Ministerstva práce a sociálních věcí.

Pokud byste ještě potřebovala nějaké podrobnosti ozvěte se.

Pěkný den.


kategorie dotazu: bydlení - mentální postižení, autor dotazu: Růžena Hofštetrová