Poradnaarchiv dotazů

Zaměstnávání osob se ZP

Dobrý den, prosím o radu, snažíme se zajistit lidem s MP zaměstnání na otevřeném trhu práce, v současné době se nám stalo, že opatrovník u klienta úplně zbaveného způsobilosti k právním úkonům odmítá podepsat pracovní smlouvu - dohodu o provedení práce na pomocné úklidové práce z důvodu, že je ve smlouvě obsaženo - zaměstnavatel i zaměstnanec odpovídá za škodu, kterou způsobí. Podle OZ odpovídá za škodu zaměstnanec v případě, kdy byl schopen posoudit následky svého jednání a své jednání ovládat. V případě, že se prokáže, že neodpovídá za své jednání, kdo bude odpovídat za škodu jím způsobenou? Může zaměstnavatel vyžadovat úhradu takto způsobené škody po opatrovníkovi, který nemohl ovlivnit jednání klienta při práci? Bude hradit takto způsobenou škodu ten, kdo měl vykonat náležitý dohled? To i za předpokladu, že klient byl seznámen s BOZP a PO ve zjednodušené a pro něho srozumitelné podobě, že byl seznámen s riziky a jejich řešením, které mohou při výkonu této činnosti nastat, že práce byla pro klienta vybraná podle jeho schopností? Musí opatrovník nechat právní úkon - podpis pracovní smlouvy - schválit u soudu? I když do běžných úkonů v životě patří chodit do práce?

Děkuji za odpověď Bokůvková


Změny ve statutech a zdravotním pojištění.

Zdravím Vás p.Langová, mám dotaz ohledně změn týkajících se chráněných dílen. Je pravdou, že se od letošního roku 2012 změnil statut z chráněné dílny na společnost? a tím se změnila i úleva na zdravotním pojištění? (( Pokud ke změně došlo pak bych chtěl vědět zda je to celoplošná změna u všech evidovaných chr.dílen nebo jen u některých vybraných od letos - 2012 nebo zda už k nějakým změnám a úlevách došlo už od loňska 2011.)) Předem děkuji za odpověď. S pozdravem, Lorenz Richard.


Zbavení způsobilosti k právním úkonům

Dobrý den, ráda bych se zeptala ohledně způsobilosti k právním úkonům. Dcera je čerstvě zbavená způsobilosti a nemá ustanoveného opatrovníka. Dle vyšší soudní úřednice bude toto trvat minimálně tři měsíce. Kdo může za dceru v této době jednat a podepisovat dokumenty? Chceme podat žádost o přiznání příspěvku na mobilitu a nikdo ji nemůže podepsat, tímto bychom přišli o peníze, na které má dcera nárok a které využijeme. Slyšela jsem, že je možné, aby takovou žádost podepsal zaměstnanec z městského úřadu, je někde zakotveno, na základě čeho by to tento zaměstnanec mohl podepsat (jaký zákon a paragraf).

Děkuji za odpověď


Asistent + kroužky

Nevíte o nějaké terapii v městě v Brně o někom, kdo by mému syanovi opravdu pomohl? SPC nic nemá a o ničem jiným nevíme.

Když škola nemá peníze na astistenta a syn ho nutně potřebuje, co s tím můžu jako rodič něco dělat? Je také nadaný na přírodovědu a je vyloučený také z kroužků ve škole skrz jeho chování, aktivitu...atd. Co s tím? Kroužku jsme mu zajišťovali, když chodil do MŠ a teď jsme myslili, že mu obzor věšdomostí zajistí škola a kroužky. Je škoda nevyužít i jeho vášeň k přírodě. Chtěli jsme mu tam i zaplatit asistenta, nechtějí, že by to dětem vadilo.... Dá se také s tím něco podniknout? Nechi to tak jen nechat, nebudu si to časem vyčítat, že jsem měla zakročit a nějak mu pomoci!

Ve škole špatně snáší vztahy je to pro něj problém, dostával i hodně poznámek typu " hloupě se šklebí, vyrušuje..." Hrozně touží mít kamaráda, aby pro ně také něco znamenal - byl nepostradatelný.

Děkuji za odpověď


Pomáhající organizace v Karlovarském kraji

Dobrý den, ráda bych věděla, jestli existuje nějaké sdružení pro tyto děti v okolí Karlovarska. Děkuji DebnárováDobrý den. Chtěla bych vás touto cestou poprosit o radu. Mám 3 děti, 2 kluky (4 a 1,5 roku) a 3letou dcerku. Nejstarší chodí do školky. Doma je hodně živý, všechno ví, všechno chce dělat, ale lítostivý a vzteklý, když se mu nedaří a to tak, že sebou klidně praští o zem. Hodně přebíjí aktivitou sourozence, pořád mluví a všechno si vydupává. Děti ve školce nezná jménem, neví, co ve školce ten den dělali. Dcerka se téměř neprojevuje. Je hodně tichá, drží se stranou a fňuká, když ji kluci třeba jen v dobrém úmyslu obejmou. Nevím, jak ji zapojit a naučit ji bránit se jinak, než křikem (který na kluky neplatí). Jen čeká, kdy já ji zachráním. Nerozumí jak odpovídat na jednoduché otázky. Když se jí na cokoliv zeptám (třeba na to, jak se jmenuje, nebo co je za zvířátko v knížce), zopakuje otázku a neodpoví. Ale když přijde a ukáže mi obrázek, tak ho pojmenuje většinou správně. Barvy nepozná. Rozpovídá se jen, když je sama v pokoji, ale to jí nerozumím (neumí S,Z,R,Š,Č, D) Už měla nastoupit do školky, ale tam požadují, aby dítě umělo odpovědět na to, jak se jmenuje. Obléká se sama, jí sama, je samostatná, jen se neumí domluvit. Co já mohu dělat? Spraví se to samo, nebo je potřeba pomoc odborníka? Děkuji M.H.


organizace

Hezký den vám všem.Máme 7leté dítě,chlapečka,který má Asp.syndrom.Sháníme organizaci,sdružení lidí, kde se scházejí rodiče takto postižených dětí.Rádi bychom se s nimi seznámili,mohli vyměňovat informace.Nejlépe i rodiny, které mají zájem i o tel.kontakt,psychicky si pomáhat,mít přátele,kteří mají stejný problém s dítětem.


diagnóza As

Na koho se obrátit při podezření na AS u dospělých v Praze 4?

Děkuji Zlonická


je a nebo to není epilepsie

Dobrý den můj 16-ti letý syn se léčí na epilepsii,ale začnu od začátkumívá záchvaty jen 1x za dva roky,první v 11/01,10/03,12/05,1/08 ,8/2011,cituji: etiologie nezjištěna,MRI v 10/03 a 2/08.Neurol.nález normální,pouze v 10/03 ve spánku sporadické vlny T-O dx.Val nasazen od 10/03 ten jsem po nějaké době sama vysadila,já vím že jsem neměla,ale syn se choval úplně jinak,nesoustředil se,byl stále zasněný,prostě jsem ho nepoznávala,pak bylo nasazeno LTG v roce 2005 a to vysadili po nějaké době sami lékaři v nemocnici, syn bral Lamictal 2x1 ale protože mu bylo po nich špatně od žaludku,tak mu pan doktor napsal Depakine Chrono 500mg 1-0-1 a hodně trápí a ptám se jestli jsou ty medikamenty opravdu nutné,jestli je to epilepsie,syn chodil každého půl roku na kontrolu na EEG, potom každý rok a vždy to měl v pořádku,nic se neprokázalo,jeho ošetřující lékař mi nic neřekne i když jsem se ho ptala,jestli je to epilepsie nebo ne.Možná by se mělo udělat CT mozku,nebo magnetická rezonance,a můžu sama požádat o takové vyšetření,moc děkuji za odpověď,s pozdravem


školy v Praze

Dobrý den

hledám školu pro svého syna s DS. Nyní navštěvuje ZŠ s asistentkou a má IVP. Je v 5 třídě. Vzhledem k tomu , že první stupeň absolvoval bez větších potíží a po konzultaci s p. ředitelkou na Spec. škole, mně bylo doporučeno, najít mu školu s vyššími nároky než je Spec.praktická škola. Osnovy na praktické škole jsou totiž shodné s prvním stupněm ZŠ a ještě s omezením. Syn by prakticky znovu opakoval učivo a dál by nepostoupil. V oblasti kde bydlíme, ale není jiný typ školy než Spec. praktická škola a ZŠ. Hledám školu, která by byla něco mezi ZŠ a Spec. Můžete mně poradit, jaký je výběr škol a možnosti v Praze a kde se tyto školy nacházejí (adresu) Děkuji J. Teinerovástránka:   
[<<předchozí]      1   2   3   4   5   6   7   8    [další>>]