Poradnaarchiv dotazů

Porucha osobnosti nebo autismus?

Dobrý den,

mám dceru, je jí patnáct a od té doby, co nastoupila na střední, je to s ní těžké. Měla nějaké problémy, sebepoškozovala se a moc to neumí s vrstevníky, žije si ve vlastním světě a občas mě fyzicky napadá.

Jeden psychiatr nám řekl, že má hraniční poruchu osobnosti, ale během její hospitalizace zase řekli, že má autismus. Jaký je mezi těmito diagnózami rozdíl?

Děkuji Fryčová


opatrovnictví

dobrý den, chtěla jsem se zeptat,

rádi bychom v rodině ustanovili opatrovníka naší babičky, jak máme postupovat

děkuji, mrázová


Posudek o invaliditě

Dne 20.10.byl posuzovaný můj zdravotní stav na OSSZ Pardubice.Můj zdravotní stav:Uplná slepota levého oka v důsledku poúrazové atrofie zrakového nervu,malý složený krátkozraký astigmatismus pravého oka,Stp.fraktuře zygomatického mostu a křídel klínové kosti vlevo,stp.fraktuře laterální stěny levé očnice s vylomeným drobným kostním fragmentem(1.1.2011).Podle § 39 ods.1 zákona č.155;1995 Sb.ve znění pozdějších předpisu nejsem invalidní pouze poklesla pracovní schopnost o 20% dle vyjádření Mudr.J.Balíka.Tak si chci ověřít,jestli se to základá na pravdě s odkazem na výše uvedený paragraf.Děkují za odpověď Jaroslav Šimon Rolík rolik@centrum.cz


Autismus

Dobrý den, můj dotaz se týká klientky, která chodí do naší lékárny kde pracuji. Je to pani, která má syna-5let, u kterého je diagnostikován autismus-projevuje se agresivitou ke svému okolí, je problém i MHD, utíká od ní jsou-li venku. Navštěvuje mat.školku pro děti s mentálními poruchami. Rozebrali jsme to velice povrchně, já vím, ale maminka se hodně trápí, vyčítá si, že chlapce nezvládá, je nervózní a myslím, že malému to určitě nepomáhá. Z toho co mi řekla, tak ani nechodí nikam do poradny, ani se chlapec nijak neléčí. Můj dotaz tedy zní: Je možnost v našem městě-Šumperk- navštívit nějakou poradnu či specializované pracoviště, kde by mohli mamince s chlapečkem pomoct a poradit? Děkuji Lucie Pražáková,Šumperk


matematika

Dobrý den. Prosím o radu. Mám 10leté dítě s mírnou formou AS sy, ve škole je zatím bez asistenta a integrace., i když si myslím, že by asistent pomohl odbourat úzkost a nejistotu ze školního prostředí. Prosím ale nyní hlavně o radu, jak odbourat velikou úzkost při matematice, kdy se syn zasekává, není schopen začít počítat nebo pokračovat, snad proto, že se bojí udělat chybu. Delší sloupečky příkladů jsou nejhorší, nepomáhá ani rozdělení na kratší sloupečky. Stresuje se ve škole i doma. Kupodivu velké písemné práce měl zatím vždy na jedničku, i když pokud ztratí 1bod, nemá z jedničky ani radost. Ovšem kdyby paní učitelka měla známkovat jeho výkony při běžné hodině... . V minulém školním roce byla tolerantní. Jak mám synovi pomoci? Sám se mě ptá, zda by mu pomohly nějaké léky? Asi týden užívá Bachovy kapičky právě na strachy, užívá také antidepresiva, léky na pozornost i v nízkých dávkách měly vedlejší účinky, takže se jich bojím. Např. po Ritalinu ztratil chuť k jídlu a velmi zhubl, také se různě kroutil, někdy ani nemohl jít rovně po chodníku. Záleží jen na přístupu? Nebo mohou pomoci i léky? měl by mít v matematice individuelní plán? Jinak mu říkám, že na rychlosti počítání nezáleží a chybu udělá každý. Opravdu nemusí mít samé jedničky, je ale velmi úzkostný. Pomalejší je, protože si vytváří vlastní postupy, což obdivuju a podporuju. Obávám se, že paní učitelce dojde trpělivost, pokud nenajdeme účinou pomoc a syn bude v hodinách matematiky "vyšilovat".

Velmi děkuji za odpověď a radu.


Psychiatricke vysetreni - jak probiha?

Dobry den, se svou 3.5letou dcerkou asi budu muset navstivit psychiatrii, ale nemam tuseni jak takove vys. u tak maleho ditete probiha? Nez tam pujdu, je mozne, ze by byla dcerka jen citliva? Nastinim nas problem.. Dcerka na sobe nesnese nic spinaveho, i sebemensi flicek ji rozhodi a musi se prevlect, nekolikrat - i 6x po sobe si myje ruce, nechce nosit napr. papuce, protoze maji spinave podrazky, pokud ji dam na obed napr. brambory, zeleninu, maso - musi si vse roztridit na taliri, pokud je ryze musi byt uprostred talire a zadne zrnicko nekde bokem, kdyz dostala balicek gumicek, musela je roztridit dle barev, i kdyz barvy jeste nezna, apod... To vse je s menici se intenzitou - jeden tyden je problem naprosto vsechno, druhy je to malinko lepsi.. Pokud neni po jejim place, narika, samozrejme nas nemine ani poradny hystericky zachvat... Dcerka je spise samotarska, nejradeji si hraje sama... Narodila se v 31.t.g. jako druhe dite z dvojcat.. Predem moc dekuji, za Vas nazor... Pekny vecer, Vasickova Katka


CPD- Líheň

Dobrý den, píši diplomovou práci týkající se Center pro předškolní děti. CPD na Praze 5 by mělo spolupracovat s organizací, která se zabývá autistickými dětmi, při komunikaci s lektorkou jsem si špatně zaznamenala název a kontakt, nemohla byste mi prosím odpovědět která organizace spolupracuje s CPD na Praze 5- DDM Štefánikova ulice děkuji. Petra Martinovská 734707338.


Léky na epilepsii-můžou být příčinou postižení?

Dobrý den,mám dotaz na který mě nedokáže nikdo odpovědět.tento dotaz jsem už psala do různých rubrik a žádná odpověď,ani dětský neurolog mi neodpověděl.Ztratila jsem důvěru v lékařskou medicínu,protože si myslím,ba jsem přesvědčená,že můj syn 3,5 letý dostal dvoje silné léky na epilepsii a do té doby byl jeho vývoj v pohodě,tak jak má být.Zjistili mu asi před rokem na EEG ve spánku atonické záchvaty Epilepsie,má takové to zahledění někdy s promodráním rtů,trvá to do půl minutky,mívá to i 2krát za den.Nasadili mu první léky,ty nezabírali,po půl roce mu byl nasazen ještě druhý lék aniž by první byl vysazen,jenže to byla zřejmě ta chyba.Syn měl snad všechny vedlejší účinky co byly psány v příbalovém letáku a ještě co již uměl a dělal,tak jako by bylo vymazáno z jeho paměti(sám jedl,chodil na nočník,trochu žvatlal,ale nemuvil,byl klidný stavěl puzle,hrál si s hračkami...),přestal mít zájem o nás a okolí,strašné.Doktorka řekla ať vydržíme,že si na ty prášky musí zvyknout,ale byl bez záchvatů 3,5 měsíce,to prý bylo to pozitivum,ale za jakou cenu?Potom po dohodě s lékařkou jsme pomalu vysazovali jedny léky a jeho zájem o svět se malinko zlepšil,ale to je asi vše,chová se jako mimino všechno strká do pusy a povaluje se po zemi, nechce spolupracovat a nijak se jeho vývoj neposouvá dál.Navíc se po vysazení jednoho léku objevili znova záchvaty,ty samé co měl dříve, asi jednou za 14 dní.Teď nám byl doporučen třetí lék,připadá mi,že jsme pokusný králíci a bojím se co bude.Můžete mi prosím vysvětlit,jak to je s tou lékařskou medicínou a pomoct mému synovi aby byl zase jako dřív,vždyť dnes epileptici mají standartní život,proč se nám to stalo?Děkuji předem za odpověď Eva Brožková


Aspergerův syndrom

Dobrý den,

na doporučení známé začínám tušit, že manžel má aspergerův syndrom (a syn pravděpodobně také). Manžel již několik let nepracuje, citově mě vydírá - ale chce mít v rodině vládu (i když si není vůbec sebejistý). Při naznačení nějaké chyby se uchyluje k pasivnímu odporu. Exekucím jsme se vyhli jen náhodou. Myslíte, že je to se dvěmi dětmi ke zvládnutí - v minulém zaměstnání vyliskal ředitele? Nezvládím živit rodinu, starat se o dům, domácí práce a tři hodiny denně dojíždět ( v jeho rodině jsem příčina já, známým říkáže jsem si vymýšlela nemožné tak rezignoval).Co s tím, jak mu hzískat zaměstnání a tím ho zapojit mezi lidi (jinak se dívá na TV do noci, dopoledne spí i děti zaspí do školy nevzdubí je) a odpoledne mi vytýká co ještě mělo býtz a není (když připomenu že nekoupil chléb a není co jíst nebo že chybí již tři dny záchodový papír a ubrousky či papírové kapesníky jsou příliš drahé - je oheň na střeše. K psychologovi či psychiatrovi odmítá jít.

Děkuji za odpověď.


Myšlení autistů

Dobrý den, zaujal mě příběh Temple Grandinové a především její myšlení v obrazech. Myslíte si že každý autista myslý v obrazech? A jak je to u lidí s aspergerovým syndromem? Moc děkuji za každou odpověď.stránka:   
[<<předchozí]      1   2   3   4   5   6   7   8    [další>>]